Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtari

Total: 7663
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.062Z

Sulmohet shkrimtari shqiptar në Suedi

Hamit Gurguri Malmë, 17 Shkurt 2011 NOA/ Ramadan Seitaj – Në hyrje të ndërtesës ku banon, në Gislaved të Suedisë, është sulmuar sot fizikisht shkrimtari Hamit Gurguri. Ai u sulmua me thikë, nga një grup për të cilët Hamiti mendon se ishin serbë.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:53.195Z

Letersi, nderron jete shkrimtari Jerome Salinger

Shkrimtari Jerome David Salinger, autor i romanit te famshem "I riu Holden” ka nderruar jete ne moshen 91 vjecare. Ai i mbylli syte pergjithmone ne shtepine e tij ne Corish, ne shtetin amerikan te New Hampshire. Lajmin e beri te ditur djali i shkrimtarit, sipas te cilit, vdekj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.857Z

Hygoi, shkrimtari q bri epok

Kan kaluar 123 vjet nga vdekja e shkrimtarit francez, Viktor Hygo, ndrkoh q vepra e tij vazhdon t'u fal mesazhe lexuesve n t gjith botn. Viktor Hygo, figura m e plot dhe m komplekse e shekullit XIX, njihet si shkrimtari kombtar i Francs, i cili krijoi vepra pr t gjitha moshat, pr t gjitha nivelet dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:52.724Z

Shkrimtari Ismail Kadare në 74 vjetor

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare sot mbush 74 vjeç. Kadare konsiderohet si një prej emrave më të mëdhenj të letërsisë dhe autor i shumë romaneve të konsideruar si legjendë në letërsinë shqipe. Shkrimtari që u lind më 28 janar të vitit 1936 në Gjirokastër Disa nga romane

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.610Z

Shuhet shkrimtari Dhimitër Xhuvani

Ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare shkrimtari Dhimitër Xhuvani. Ai u lind në Pogradec në vitin 1934. Studioi letërsinë në Tiranë dhe në Institutin e Letërsis "Gorki" të Moskës. Xhuvani është autor i disa veprave të mëdha si : Kambanat e fundit (1958) Midis d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.564Z

Nderron jete shkrimtari i madh Dhimiter Xhuvani

Nderron jete ne moshen 75-vjecare shkrimtari dhe studiuesi i njohur shqiptar Dhimiter Xhuvani. Shkrimtari lindi ne vitin 1934 ne Pogradec, ndersa krijimtaria e tij beri epoke ne fushen e letrave shqipe. Xhuvani eshte autori i romanit "Tuneli" qe u kritikua nga regjimi komunist.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.130Z

Howard Engel: Shkrimtari që humbi të lexuarin

Librat e rinj Një ditë vere të vitit 2001, shkrimtari i romaneve të verdha, kanadezi Howard Engel ngrihet nga shtrati, ha mëngjesin dhe siç bënte çdo ditë shkon të marrë gazetën në shkallaren e shtëpisë. Nis të shfletojë “Globe and Mail”, një e përditshme e Tornotos n

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama