Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtari

Total: 7663
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.535Z

Shkrimtari Dritëro Agolli shtrohet në spital

Shkrimtari i njohur, Dritëro Agolli, shtrohet në spital. Burime nga spitali i bënë me dije gazetares së Ora News, Manjola Hasa, se Agolli ndodhet i shtruar në Sanatorium. Vetëm pak kohë më parë në muajin tetor, shkrimtari i njohur festoi 85-vjetorin. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqn

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:52.062Z

Sulmohet shkrimtari shqiptar ne Suedi

Hamit Gurguri Malme 17 Shkurt 2011 NOA/ Ramadan Seitaj 8211 Ne hyrje te nderteses ku banon ne Gislaved te Suedise eshte sulmuar sot fizikisht shkrimtari Hamit Gurguri. Ai u sulmua me thike nga nje grup per te cilet Hamiti mendon se ishin serbe. Njeri nga sulmuesit qe kishte shenjen e policise e sulm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.591Z

SHKRIMTARI NË MËRGIM

Ky mërgim më duket të jetë kushti sine qua non i të qenit shkrimtar, artist i mirëfilltë. Më duket i tillë sepse shkrimtari është pashmangësisht një vatër konfliktesh (tërheqje dhe shtytje, afrim dhe largim, ngritje dhe rënie, siguri të sipërfaqshme dhe dyshime të thella, pohim d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:26.106Z

Shkrimtari & Nacionaliteti

Në Revistën letrare", 1 maj 1944, Mitrush Kuteli i kthehet debatit për letërsinë dhe kombin, çfarë ndodh me shkrimtarin e një vendi, si shihen raporte e tij mes ndjesisë së gjuhës, kulturës dhe patriotizmit. Përballë këtij mendimi, në një bisedë ekskluzive për standard të s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.422Z

Shuhet shkrimtari Rexhep Zogaj

Prishtinë, 8 qershor - Shuhet shkrimtari Rexhep Zogaj. Në moshën 75-vjeçare, shkrimtari dhe publicisti, Rexhep Zogaj ndërroi jetë sot në kryeqytetin e Republikës së Kosovës, Prishtinë. I ndjeri ishte autor i disa romaneve. Varrimi i të ndjerit do të bëhet nesër në Prishtinë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:08.885Z

Shkrimtari Simon Montefiore ne Financial Times

Shkrimtari dhe historiani, Simon Montefiore, në rubrikën e vet periodike në të përditshmen prestigjioze “Financial Times”, në numrin e shkurtit, është ndalur tek pesë botimet e librave të tij në gjuhën shqipe nga Shtëpia Bo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:58.552Z

Ndërron jetë shkrimtari Ernesto Sabato

Shkrimtari i njohur argjentinas, Ernesto Sabato, ka ndrruar jetë në moshën 99 vjeçare. Autori i novelës, “Tuneli”, Ernesto Sabato, ka publikuar romanin e tij të parë në vitin 1948, përmbajtja e së cilit trajtonte kërkimin ekzistenc

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama