Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtarve

Total: 73
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.873Z

Kapet me drog Zyhdi Morava

Pluhuri tejet fitimprurs po prfshin gjithnj e m shum, jo vetm trafikantt por edhe intelektualt. Me plot 9 kilogram kokain, sht arrestuar shkrimtari dhe ish-kryetari i Lidhjes s Shkrimtarve Zyhdi Morava. Morava e kishte fshehur drogn n dyert e nj makine, ndrsa e transportonte at me an t nj karoatreci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.428Z

Pas artistëve e shkrimtarëve, edhe sportistët kundër grevës

Pas artistve, shkrimtarve dhe shum personaliteteve t tjera t jetess sociale n vend, edhe sportistt jan bashkuar pr t kundrshtuar grevn e zhvilluar nga deputet t opozits dhe rreth 200 mbshtets t saj. Sportistt kan deklaruar dje se jan kundr grevs s opozits, e cila po mbahet n bule

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.744Z

Nderi i Kombit, Topi dekoron Blloshmin, Nelën, Lekën dhe Pipën

Presidenti Bamir Topi dekoron (pas vdekjes) me Urdhrin “Nderi i Kombit” Muzafer Pipn, Vilson Blloshmin, Genc Lekn dhe Havzi Neln. Z. Topi ishte dje i pranishm n prurimin e fotoekspozits s shkrimtarve dhe poetve t vrar nga diktatura (1944-1991) t titulluar “Letrs

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.869Z

Berisha, bisedë me fëmijët për letërsinë, dhuron edhe disa libra

Nj takim pr t shkmbyer pasionin e madh pr letrsin, autort e mdhenj shqiptar e t huaj. N zyrn e Kshillit t Ministrave, Kryeministri Sali Berisha ka pritur dhe ka uruar fmijt e 9-vjeares t Institutit “Wilson” pr festn e 1 Qershorit. Kryeministri Berisha u uroi mirseardh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.801Z

Sovjetiku i 900-ës!

50-vjetori i vdekjes së Boris Pasternak. Fitues i merituar e në mënyrë aventureske i çmimit Nobel me romanin Doktor Zhivago dhe autori i shumë vëllimeve poetike Vetm 25 km n jug-perndim t Mosks shtrihet Peredelkino, dikur qyteza zyrtare e shkrimtarve rus, e sot nj nga vende

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.656Z

Lorca dhe Kadare rrëfehen në Brazil

E pamundur t ndodh fizikisht, kta dy emra t letrsis i bashkon nj projekt sa teatror dhe letrar. Synon q prmes shkrimtarve q krijuan dhe e jetuan, t tregoj pr publikun e gjer shekullin XX. Do t nis n datn 1 shtator n “Teatro da CAIXA” n Curitiba, Brazil. Lorka, nj nga poett m t vlersuar s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.172Z

...edhe një herë për statusin e shkrimtarit

Debat/ Kujt ia kërkojnë shkrimtarët statusin dhe përse u duhet ai? Mediat shpesh ngren pyetjen: “Sa dhe si vlersohen shkrimtart dhe poett n Shqipri dhe a kan ata nj lloj statusi?” Hedhja e ktij “asi” n tryez, n mos qoft thjesht sa pr t fituar nj emisio

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama