Rezultate te kerkimit per termin: +Shkrimtarve

Total: 73
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.801Z

Sovjetiku i 900-ës!

50-vjetori i vdekjes së Boris Pasternak. Fitues i merituar e në mënyrë aventureske i çmimit Nobel me romanin Doktor Zhivago dhe autori i shumë vëllimeve poetike Vetm 25 km n jug-perndim t Mosks shtrihet Peredelkino, dikur qyteza zyrtare e shkrimtarve rus, e sot nj nga vende

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.656Z

Lorca dhe Kadare rrëfehen në Brazil

E pamundur t ndodh fizikisht, kta dy emra t letrsis i bashkon nj projekt sa teatror dhe letrar. Synon q prmes shkrimtarve q krijuan dhe e jetuan, t tregoj pr publikun e gjer shekullin XX. Do t nis n datn 1 shtator n “Teatro da CAIXA” n Curitiba, Brazil. Lorka, nj nga poett m t vlersuar s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.172Z

...edhe një herë për statusin e shkrimtarit

Debat/ Kujt ia kërkojnë shkrimtarët statusin dhe përse u duhet ai? Mediat shpesh ngren pyetjen: “Sa dhe si vlersohen shkrimtart dhe poett n Shqipri dhe a kan ata nj lloj statusi?” Hedhja e ktij “asi” n tryez, n mos qoft thjesht sa pr t fituar nj emisio

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.657Z

Ish-të përndjekurit, në mbyllje të fotoekspozitës: Të dënohen krimet e komunizmit

Ish-t prndjekurit t mbyllje t fotoekspozits “Letrsi e shkruar brenda telave me gjemba prball plumbave”, prsritin thirrjen pr t’u dnuar krimet e komunizmit. “Mesazhi kombtar q dha kjo fotoekspozite ishte jo politizimit t dijes dhe vlerave t kombit. Por doku

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.863Z

Adnan Mehmeti me aromn e luleve t Majit

Promovimi i krijimtaris s shkrimtarit t mirnjohur Adnan Mehmeti dhe veanrisht me dy librat e tij t fundit, Deti n mes dhe Gjek Marinaj m shum se poet n nj dit t bukur Maji, harlisi ndijimet, muzn e krijuesve dhe rizgjoi ndoshta m shum tulatje shpirtrash, nga smogu i dyndjeve t manis s shkrimeve marr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.863Z

Promovimi i krijimtaris s poetit Adnan Mehmetit me aromn e luleve t Majit

Promovimi i krijimtaris s shkrimtarit t mirnjohur Adnan Mehmeti dhe veanrisht me dy librat e tij t fundit, Deti n mes dhe Gjek Marinaj m shum se poetn nj dit t bukur Maji, harlisi ndijimet, muzn e krijuesve dhe rizgjoi ndoshta m shum tulatje shpirtrash, nga smogu i dyndjeve t manis s shkrimeve marra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:19.953Z

Homazh Zyhdi Moravës

Pasditen e dats 9 korrik 2010, pas nj smundjeje t rnd, ndrroi jet shkrimtari Zyhdi Morava, ndrsa sht prcjell dje pr n banesn e fundit nga miq e t afrm. Zyhdi Morava lindi n fshatin Grace t Devollit, m 14 mars 1946. Internohet prej Tirans n fshatin Yrshek pr motive politike. Pr t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama