Rezultate te kerkimit per termin: +Shpton

Meta: total 43 / total_found 43 / time 0.000 / keyword[0] shpton / docs[0] 43 / hits[0] 47 /
No Pic available
  • 2008-11-01

Metafora e madhe

1. Proza Rexhep Qosja sht shkrimtar erudit, prandaj forma m e prshtatshme pr ta manifestuar dijen e tij enciklopedike sht proza. Jo rastsisht vepra e tij m e prkthyer dhe m e mirpritur n bot sht Vdekja m vjen prej syve t till. Proza eruditive, nprmjet strukturs s gjer tekstuale, mundson amplifik

No Pic available
  • 2008-11-01

Vlor, policia shpton nga mbytja tre persona

Tre persona q u rrezikuan t mbyteshin mbrmjen e s diels n ujrat e nj lumi n afrsi t bazs detare t Pasha Limanit, u shptuan nga forcat e policis q ndrhyn n koh. Burime zyrtare t policis lokale, bn t ditur se 3 shtetasit mes t cilve edhe drejtuesi i nj furgoni me t cilin udhtonin, u prfshin nga ujra

No Pic available
  • 2008-11-01

Prvoja si mundsi ekstremale metafizike

(mbi vllimin poetik t Pre Zogajt Gjall un pash) Me pak prjashtime (dhe ato, gati t harruara), poezia e Pre Zogajt ka mbetur deri m tash e paprekur nga mendim reflektues e kritik. N kt kuptim kjo poetik mbetet ende nj pyll magjik e virgjin, i parrahur nga shtegtari, prpos asketve t prkushtuar t. L

No Pic available
  • 2008-11-01

N krkim t s panjohurs s Leonard Veizit

Duhet t shkosh me mendim deri n faqen e fundit t librit t Leonard Veizit pr t kuptuar se cila sht surpriza q dy bashkshortt u kan ruajtur miqve t tyre, por jo m shum miqve, sesa vetvetes. Ndrsa mendimi i autorit ka t bj me nj filozofi q diskutohet gjithmon n koh t ndryshme, konceptin e jets dhe t vd

No Pic available
  • 2008-11-01

Mediu, pro dhe kundr

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli i ka drguar nj letr kryeprokurores Ina Rama ku krkon nga kreu i organit m t lart t akuzs t plotsoj dokumenatacion lidhur me ngjarjen e Grdecit, duke iu bashkangjitur fakteve t deritanishme, edhe rolin e Forcave t Armatosura n prgjedhjen e Grdecit si vend pr dem

No Pic available
  • 2008-11-01

Dashamir t fsheht

Zbulova se kisha shum dashamir t fsheht. Ku kishin qen? Pse nuk qen dukur m par, fjala vjen, n astet m t vshtira t jets sime? Pse nuk m kishin ndihmuar m par? Dhe kryesorja: far i ka penguar t jepeshin t dukeshin? - Jan pyetje t marra, se, sidoqoft, ata dhan t duken. Apo jo? Pas ktyre pyet

No Pic available
  • 2008-11-01

Shoqria civile dhe arroganca e Z. B

Si qytetar i ktij vendi , jam ndier tmerrsisht i fyer dhe i zhgnjyer dje kur lexova intervistn e nj funksionari t zgjedhur lokal n nj gazet greke. Jam ndjer i fyer dhe i zhgnjyer pasi , qeveria e cila me qeveris, shteti t cilit i paguaj taksa, nuk reagon kur nprkmbet sovraniteti i vendit. Por n fakt

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama