Rezultate te kerkimit per termin: +Shtetet

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:43.335Z

Honduras, Shtetet e Bashkuara vlerësojnë zgjedhjet

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklaruan ditën e hënë se zgjedhjet e debatueshme në Honduras ishin një hap i rëndësishëm, por jo i mjaftueshëm në përpjekjet për të vendosur demokracinë. Zgjedhjet u zhvilluan pas pesë muajsh, kur gjatë kësaj kohe pati një grusht shteti ushtarak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:18.459Z

Pse dështojnë shtetet

08-04-2012 / Nga Thomas Friedman Nga Thomas Friedman(Nju Jork Tajms)Acemoglu shpjegoi në një intervistë se qëllimi i tyre kryesor është se shtetet lulëzojnë kur ndërtojnë institucione politike dhe ekonomike që “nxisin”, fuqizoj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.289Z

Shtetet ndërhyjnë ndërsa recesioni thellohet

Sipas të dhënave të publikuara gjatë ditës së djeshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të zhyten në recesion teksa gjithnjë e më shumë njerëz regjistrohen për të përfituar prej asistencave që u garantohen të papunëve. Numri i regjistrimeve arriti shifrën më të lart

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:40.228Z

Zjarri perfshin Shtetet e Bashkuara

Me qindra zjarrfikës janë vënë në lëvizje për të vënë nën kontroll dy zjarret më të mëdha që kanë përfshirë ndonjëherë Shtetet e Bashkuarara . Në Kolorado dhe Neë Meksiko flakët kan&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:27.970Z

A duhet ndërhyrja në shtetet e dështuara?

Administrata e presidentit Bush dhe një numër në rritje ekspertësh të politikës së jashtme thonë se shtetet e dështuara përbëjnë kërcënim për paqen dhe sigurinë. Megjithatë, ka kritikë që thonë se ndërhyrja në shtetet e dështuara mund të bëjë më shumë dëm se mirë. Gul

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:50.591Z

SHBA-të mbyllin ambasadat në shtetet islamike

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të mbyllin ambasadat dhe konsullatat në botën islamike nëpër botë të dielën pasi ka marrë kërcënime të specifikuara. Zyrtarë të Departamentit të Shtetit kanë thënë se ata janë duke ndërmarrë masa të mjaftueshme dhe të kujdesshme. Zëdh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.752Z

Shtetet ku Facebook përdoret më shumë

Facebook tashmë mbretëron në botën e internetit. Mendohet se rreth 700-800 milionë persona janë rregjistruar në këtë rrjet social. Por, cilat janë shtetet në të cilat Facebook përdoret më shumë? Analistët e comScore kanë botuar një studim dhe kanë arritur në përfundimin se tre s

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama