Rezultate te kerkimit per termin: +Shtetet

Meta: total 1000 / total_found 69992 / time 0.028 / keyword[0] shtetet / docs[0] 69992 / hits[0] 97303 /
Kompania kineze Huawei padit qeverinë e SHBA-së
  • 2019-03-07

Kompania kineze Huawei padit qeverinë e SHBA-së

Gjiganti kinez i telekomunikimeve, Huawei, ngriti padi kundër Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, për shkak të një ndalese që i kufizon agjencitë federale të përdorin prodhimet e tij. Huawei tha se SHBA-ja nuk ka arritur të sjellë prova për të mbështetur ndalesën dhe shtoi se kompani

Ndotja e ajrit, OKB: Një viktimë çdo 5 sekonda në botë
  • 2019-03-06

Ndotja e ajrit, OKB: Një viktimë çdo 5 sekonda në botë

Çdo 5 sekonda një person humb jetën për shkak të ekspozimit nga ndotja e ambientit. Çdo orë, raportohet se vdekjet janë më shumë se 700. Të dhënat e raportit vijnë nga eksperti i OKB-së për të drejtat e njeriut dhe ambientit, David Boyd, i cili ka nënvizuar se situata është e rën

Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja
  • 2019-03-06

Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja

Një gjykatë në Shtetet e Bashkuara ia ka hequr nënshtetësinë një gruaje myslimane, e lindur në Bosnje dhe Hercegovinë, e cila ka fshehur përfshirjen e saj në krimet gjatë luftërave të fillim viteve të 90-ta në ish-Jugosllavi. Departamenti i Drejtësisë në SHBA tha se gjyqtari, Marc

Mision i ri hapësinor, Japonia drejt Hënës me një rover
  • 2019-03-06

Mision i ri hapësinor, Japonia drejt Hënës me një rover

Japonia synon të zbarkojë në Hënë me një mision të ri eksplorimi hapësinor, i cili përmban një rover hënor, një automjet i drejtuar nga njeriu i ndërtuar nga kompania automobilistike, Toyota. Agjencia për zbulimin e hapësirës ajrore të Japonisë (Jaxa) do të bashkojë forcat me gji

No Pic available
  • 2019-03-06

Avioni venezuelian qëndron 4 orë në Athinë, a fshehu Tsipras arin e Maduros?

Venezuela është aktualisht shteti që gëzon gjithë vëmendjen e botës demokratike dhe çdo zhvillim nuk kalohet pa u vënë re. Kështu është edhe një ndalesë e avionit qeveritar venezuelian me ministrin e Jashtëm, Jorge Arreaza në aeroportin e Athinës. Ndalesa e Arreazas që sipas telev

Aktivitete të dyshimta, Koreja e Veriut nuk e mban fjalën
  • 2019-03-06

Aktivitete të dyshimta, Koreja e Veriut nuk e mban fjalën

Agjencitë e Intelegjencës së Koresë Jugore njoftuan për aktivitete të dyshimta të Koresë së Veriut sa i përket programit të saj bërthamor. Agjencitë thanë se Korea e Veriut po restauron pjesë të vendit për lëshimin e raketave në Dongchang, ka njoftuar agjencia e lajmeve Yonhap. Si

No Pic available
  • 2019-03-05

Prag lufte? SHBA vendos sistemin e avancuar mbrojtës raketor në Izrael

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur përkohësisht në Izrael, sistemin e avancuar mbrojtës raketor THAAD, njoftuan ushtritë amerikane dhe izraelite. Komanda e Shteteve të Bashkuara në Evropë tha se vendosja e sistemit mbrojtës paraqet një demonstrim të angazhimit të vazhdueshëm të Shtetev