Rezultate te kerkimit per termin: +Shteti

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.793Z

Shteti vrasës

Nga Rexhep Qosja* Shteti shqiptar vazhdon të vrasë qytetarët e vet; dhe vazhdon ti vrasë me fjalë dhe me armë. Përvoja historike ka dëshmuar se vrasjeve shtetërore me armë pothuaj gjithmonë u paravijnë vrasjet shtetërore me fjalë. Në Kosovë, gjithmonë, para se të n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.387Z

Shteti mitoman

Mitomania eshte nje semundje mendore qe prek njerezit dhe qe shfaqet me se shumti atehere kur pacienti genjen vend e pavend. Duke analizuar disa nga qeverite e vendeve europiane Jacque Attali nje nga intelektualet me te shquar te kohes sone thote se mitomania eshte nje semundje qe prek edhe shtetet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:06.343Z

KUR SHTETI ULET KËMBËKRYQ!

FADIL LEPAJA Kur ai del në skenë, skena gjallërohet! Ngjarja merr karakter dramatik. Qoftë me karrige, qoftë me petulla, kur përmendet GG-ja, ngjarja vetvetiu bëhet interesante. Gazetarët vdesin pas tij. Ai njihet si njeri që flet pa rrotlla, nxjerr fakte dhe nuk e përton edhe rrezikun pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.061Z

PS:Tragjedia, shteti prgjegjs

Tiran (start)- Kryetari i Partis Socialiste Edi Rama, e ka konsideruar prgjegjse qeverin pr tragjedin e ndodhur dy dit m par n Butrint. Rama tha se shteti nuk bn dot asgj pr t mbrojtur jetn e shtetasve t tij, dhe kjo sipas kreut t PS-s, vjen nga korrupsioni q ka kapur qeveritart. Kjo tragjedi sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.176Z

Kushtetuta dhe shteti veprues

Pak ditë na ndajnë nga hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Ky akt, që ka nisur me hartimin dhe miratimin nga Kuvendi ynë, përbën njëherësh edhe një fakt historik. 15 qershori do të shënojë ditëfillimin e një shteti edhe si datëfillimi i cilësimit "shtet ligjor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:21.892Z

Shteti dhe demokracia

Strategjia bazë e shtet ndërtimit të Republikës së Kosovës është, ndërtimi i shtetit ligjor, shtetit të së drejtës, shtetit në të cilin, siç deklaron vazhdimisht kryeministri Thaçi, do të sundojë ligji. Kjo, sepse, sundimi i ligjit, zbatimi i vendosur i standardeve themelore të sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.871Z

Shteti ne prove

Presidenti i Republikës ishte dje për vizitë në zonat e përmbytura në Lezhë dhe në Shkodër. Ditët e fundit atje ishin edhe kreu i qeverisë, i parlamentit dhe zyrtarë të tjerë të lartë të ekzekutivit. Sepse, disa qindra familje ndodhen në situatë dramatike, mijëra banesa janë të

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama