Rezultate te kerkimit per termin: +Shteti

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:06.343Z

KUR SHTETI ULET KËMBËKRYQ!

FADIL LEPAJA Kur ai del në skenë, skena gjallërohet! Ngjarja merr karakter dramatik. Qoftë me karrige, qoftë me petulla, kur përmendet GG-ja, ngjarja vetvetiu bëhet interesante. Gazetarët vdesin pas tij. Ai njihet si njeri që flet pa rrotlla, nxjerr fakte dhe nuk e përton edhe rrezikun pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.061Z

PS:Tragjedia, shteti prgjegjs

Tiran (start)- Kryetari i Partis Socialiste Edi Rama, e ka konsideruar prgjegjse qeverin pr tragjedin e ndodhur dy dit m par n Butrint. Rama tha se shteti nuk bn dot asgj pr t mbrojtur jetn e shtetasve t tij, dhe kjo sipas kreut t PS-s, vjen nga korrupsioni q ka kapur qeveritart. Kjo tragjedi sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.176Z

Kushtetuta dhe shteti veprues

Pak ditë na ndajnë nga hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Ky akt, që ka nisur me hartimin dhe miratimin nga Kuvendi ynë, përbën njëherësh edhe një fakt historik. 15 qershori do të shënojë ditëfillimin e një shteti edhe si datëfillimi i cilësimit "shtet ligjor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:21.892Z

Shteti dhe demokracia

Strategjia bazë e shtet ndërtimit të Republikës së Kosovës është, ndërtimi i shtetit ligjor, shtetit të së drejtës, shtetit në të cilin, siç deklaron vazhdimisht kryeministri Thaçi, do të sundojë ligji. Kjo, sepse, sundimi i ligjit, zbatimi i vendosur i standardeve themelore të sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.871Z

Shteti ne prove

Presidenti i Republikës ishte dje për vizitë në zonat e përmbytura në Lezhë dhe në Shkodër. Ditët e fundit atje ishin edhe kreu i qeverisë, i parlamentit dhe zyrtarë të tjerë të lartë të ekzekutivit. Sepse, disa qindra familje ndodhen në situatë dramatike, mijëra banesa janë të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:57.102Z

Teatër apo grusht shteti?!

Një version të ndryshëm për grushtin e dështuar të shtetit në Turqi jep gazetari i Politiko Ryan Heath, duke iu referuar një burimi turk që bën fjalë për  një operacion të manipuluar nga vetë Erdogan. Ai postoi në Twiter se situata i ngjan ” më shumë një teatri sesa një

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:47.834Z

Shteti privat

Në Ballkan, Europën Lindore, në Azi, në Afrikë dhe në Amerikën Latine ka shumë shtete private. Për dallim nga shteti publik, ku shteti dhe administrata shtetërore është në shërbim të qytetarit, në shtetin privat ndodh e kundërta: qytetarët janë në shërbim të administratës dhe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama