Rezultate te kerkimit per termin: +Shukriut

Meta: total 104 / total_found 104 / time 0.000 / keyword[0] shukriut / docs[0] 104 / hits[0] 140 /
Krasniqi: Më quajnë marksist, nxënësit e marksizmit jugosllav
  • 2015-01-29

Krasniqi: Më quajnë marksist, nxënësit e marksizmit jugosllav

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Jakup Krasniqi ka shkruar një opinion ku shprehë mendimin e tij në lidhje me deklaratat e fundit të udhëheqësve të shtetit. Krasniqi thotë se ata që po e akuzojnë për marksist janë ata që po e detyrojnë rininë e Kosovës të ikë nga Kosova.

No Pic available
  • 2013-05-21

Andromaqi Gjergji, Portreti i panjohur i akademikes së parë shqiptare

TIRANE - Më 20 maj të vitit 1928 lindi Andromaqi Gjergji. Dje ajo mbushi 85 vjet. Jubile që ia vlen të përmendet po të kemi parasysh jetën dhe punën e kësaj gruaje jo të zakontë, e cila vazhdon të punojë pa ndërprerë për t’i lënë popullit si trashëgim një vepër të madhe

No Pic available
  • 2012-03-05

Grate e shquara shqiptare ne syrin e Edi Shukriut

Shtatedhjete rrefime te grave qe kane lene gjurme ne historine e kulturen shqiptare ajo i ka bere bashke ne nje liber. Gra te shquara shqiptare ka rene tashme edhe ne duart e lexuesve malazez. Libri i arkeologes e shkrimtares Edi Shukriu i perkthyer ne gjuhenMalazeze eshte promovuar gjate ditesse dj

Fundosin mocionin
  • 2012-01-21

Fundosin mocionin

Kuvendi e fundosi vendimin për reciprocitet të plotë politik, ekonomik dhe tregtar me Serbinë. Por, ka marrë një vendim të ri, që obligon Qeverinë të zbatojë reciprocitetin me Beogradin në bazë të marrëveshjeve të arritura në Bruksel. Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit pë

No Pic available
  • 2011-12-01

Visar Zhiti Ballkani gadishulli me poetik i botes

Shoqata e Malazezeve te Kosoves ka organizuar nje takim poetesh nga Kosova Mali i Zi dhe Shqiperia. Ne takim u fol per te ngjashmerite e ketyre popujve si dhe per te ardhmen e tyre te perbashket. Kafeneja Montengegro House ishte piketakimi i shkrimtareve te te tri shteteve Kosove-Shqiperi-Mal i

Ne Prishtine takohen shkrimtaret shqiptare dhe malazeze
  • 2011-11-28

Ne Prishtine takohen shkrimtaret shqiptare dhe malazeze

Kafeneja Montengegro House ishte piketakimi i shkrimtareve te te tri shteteve Kosove-Shqiperi-Mal i Zi i cili kaloi ne nje atmosfere vellazore dhe ne frymen e nje fqinjesie te mire. Sepse misioni i shkimtareve ka qellim qe miqesite ndermjet popujve ti zhvilloje dhe ti barte tutje per hir te se a

No Pic available
  • 2009-09-25

Edita Tahiri: Më së pakti mendon ministri i Kulturës për kulturënNga Dhurata HamzaiÇelja e edicionit të pestë të festivalit POETEKA, mbrëmjen e 21 shtatorit në Durrës, u bë në një mjedis spektakolar dhe ndjellës. Në ambientet e Bar 6 Kançi-it, pjesëm

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. Edita Tahiri: Më së pakti mendon ministri i Kulturës për kulturënNga Dhurata HamzaiÇelja e edicionit të pestë të festivalit POETEKA, mbrëmjen e 21 shtatorit në Durrës, u bë në një mjedis sp