Rezultate te kerkimit per termin: +Sigurimeve +Shndetsore

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] sigurimeve / docs[0] 10079 / hits[0] 21853 / keyword[1] shndetsore / docs[1] 282 / hits[1] 495 /
No Pic available
  • 2010-06-10

Ndryshon vendim, Parësori, me borde për lirim dhe punësim të stafit mjekësor

Me propozim t ministrit t Shndetsis, Petrit Vasili, qeveria ka miratuar dje disa ndryshime n projektvendimin “Pr financimin e shrbimeve t kujdesit shndetsor parsor nga skema e detyrueshme t kujdesit shndetsor”, duke ngritur borde, t cilat mund t lirojn apo punsojn sta

No Pic available
  • 2010-06-03

Hana, nis regjistrimi elektronik pranë mjekut të familjes

Financimi i sistemit publik nga skema e sigurimeve shndetsore dhe reformimi i sistemit shndetsor n vendet e rajonit ishin n qendr t forumit t katrt ballkanik pr sigurimet shndetsor t zhvilluar n Ohr t Maqedonis. Shqipria, organizatorja e par e forumit ballkanik, u prfaqsua n kt t

No Pic available
  • 2010-05-30

Hana në Durrës, pagat e spitalit, 15% më të larta

Prfshirja e spitalit t Durrsit n skemn e sigurimeve shndetsore, planifikimi i buxhetit bhet sipas nevojave reale t spitalit nga profesionistt, duke sjell kshtu edhe nj autonomi m t madhe financiare dhe administrative n drejtim t prdorimit t fondeve. Kshtu u shpreh drejtoresha e I

No Pic available
  • 2010-05-21

Spitalet thithin buxhet, por skanë staf dhe as salla operacioni

Studimi: Spitalet, në gjendje të mjerueshme Financohen pr t kryer operacione, pr t’u shrbyer flukseve t larta t pacientve dhe n fakt jo vetm q sallat jan t amortizuara, por s’kan as mjekt kirurg. Spitalet bashkiake dhe ato rajonale jan kthyer dhe po japin shrbime dit

No Pic available
  • 2010-05-18

Kontributet, ISKSH kërkon taksë të re për shëndetin

Hana: Kontributet e sigurimeve shëndetësore tek ne financojnë rreth 10-11% të totalit të shpenzimeve për shëndetësinë, buxheti i shtetit rreth 37-38% Kontributet shndetsore do t derdhen prmes nj takse t re, e cila do t shkoj drejtprdrejt pr shndetin. Ky sht propozimi i fu

No Pic available
  • 2010-03-26

QSUT, shefat e pavijoneve kërkojnë pagë të diferencuar

Tase: Shqipëria paguan për shëndetin vetëm 3.4 për qind Nj takim n terren, vizit pune n spitalet universitare i deputetve t Komisionit Parlamentar t Shndetsis ka shrbyer q mjekt e ktij spitali t “shfryhen” lirshm. Prvese kan diskutuar pr sigurimet, sistemin e refer

SHBA, reforma në shëndetësi merr jetë
  • 2010-03-22

SHBA, reforma në shëndetësi merr jetë

Barack Obama ka arritur triumfin e par personal q pas uljes n kolltukun e Shtpis s Bardhe, pasi reforma n shndetsi sht miratuar nga Dhoma e Prfaqsuesve. Nprmjet nj votimi q do t hyj n analet e historis s politiks, teksti i Senatit mori mbshtetjen e 219 deputetve dhe u kundrshtua nga 212