Rezultate te kerkimit per termin: +Sknderbeu

Meta: total 58 / total_found 58 / time 0.000 / keyword[0] sknderbeu / docs[0] 58 / hits[0] 91 /
No Pic available
  • 2010-08-11

Manifestim për të kujtuar Çlirimin shqiptar të Shkupit

Shqiptart e Maqedonis pr her t par sivjet do t shnojn prvjetorin e lirimit t Vilajetit t Shkupit. M 12 gusht do t mbahet nj tubim madhshtor, me t cilin do t shnohet 98-vjetori nga dita kur forcat shqiptare t udhhequra nga Isa Boletini dhe Hasan Prishtina u futn n Shkup dhe e liruan nga forcat turke.

No Pic available
  • 2010-07-28

Ndryshimi bëhet përmes Kush do të bëhet milioner

Në emisionin jubilar të dyzetin në radhë, përkatësisht të shtatëdhjetin fitues ishin dy veta dhe që të dy nga Tirana N emisionin e mbrmshm n konkurrim ishin kta shtat kandidat: Xhavit Zogijani (Prishtin), Elvis Cenka (Tiran), Armend Salihu (Gjilan), Blerta Zhupa (Tiran),

No Pic available
  • 2010-07-28

Qyteti që ndërtoi i biri Sulltanit

Cili ishte njeriu që e themeloi qytetin e Elbasanit? A ishte ai një njeri i zakonshëm? 1 Me nj popullsi prej 100 000 banorsh, sot ai sht nj nga qytetet m t mdha dhe m t rndsishme t Shqipris. I shtrir n fushn me t njjtin emr, n “qendr’’ t hapsirs shqiptare,

No Pic available
  • 2010-06-12

Muret e Krujës, I fundmi roman historik i Gjergj Zhejit

Aktualitet/ Parathënia e fundit nga Gjergj Zheji, në romanin që pritej të dilte në treg, Muret e Krujës Gjergj Zheji “Shtini durt n brez t shoshoqit qi t mani njani tjetrin e mos t’u ajn bota”. Sknderbeu (Sipas gojdhns) 1 Igumeni e la furn e holl prej

No Pic available
  • 2010-06-08

Pas Serembes, edhe Skënderbeu në San Cosmo Albanese

Dita e 2 qershorit pr banort e San Cosmo Albanese ose i njohur ndryshe edhe me emrin arbresh Strigar ishte krejt e veant. Mbrmjen e 2 qershorit, festn kombtare t Italis, ata e festuan edhe me vendosjen e bustit t Sknderbeut n qendr t komuns. Dhjetra banor nga kjo komun dhe nga k

No Pic available
  • 2010-05-31

Presidenti Topi dekoron Teatrin Kombëtar

Presidenti i Republiks, Bamir Topi dekoroi sot me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”, Teatrin Kombtar me rastin e 65-vjetorit t krijimit t tij, me motivacionin: “Pr kontribut t veant n zhvillimin dhe promovimin e vlerave skenike dhe duke konsoliduar identitetin kombtar t artit dh

No Pic available
  • 2010-05-29

Konferenca për Skënderbeun, Topi: Shqiptarët së bashku u bëjnë ballë sfidave

Presidenti i Republiks, Bamir Topi, prshndeti dje konferencn ndrkombtare “Gjergj Kastrioti-Sknderbeu: historia dhe imazhi”. N kt aktivitet ku merrnin pjes personalitete t njohura, akademik dhe studiues t historis dhe t albanologjis, Topi e cilsoi Sknderbeun si nj ndr