Rezultate te kerkimit per termin: +Sknderbeu

Meta: total 58 / total_found 58 / time 0.000 / keyword[0] sknderbeu / docs[0] 58 / hits[0] 91 /
No Pic available
  • 2008-11-01

The president Moisiu decorates Servet Pellumbi with the order Gjergj Kastrioti Skenderbeu

The president of the republic Alfred Moisiu decorated today with the order Gjergj Kastrioti Sknderbeu the politican and intellectual the ex-head of the Albania Parliament Servet Pellumbi. So, the chief of the state has regarded the important contribution of Pellumbi in the political and democratic

No Pic available
  • 2008-11-01

Aleksandr Makedonski , Car Samuili dhe Sknderbeu

Tre personalitete historike n nj nnqiell. Tre histori gjakatare pr hir t dashuris s tyre, dhimbjes , friks dhe jets. N t njejtn koh , realizohen projekte madhore n orientimin e mass nga e dendura dhe e stilizuara. I njjti qllim dbimi i Orientit n Lindje. E nga Orienti njeriu fitoi civilizimin , u

No Pic available
  • 2008-11-01

Debat mbi prejardhjen e emrtimit t shqiptarve!

Termat Arban dhe Alban me t cilt u quajtn shqiptart ne antikitet dhe mesjet jan e njjta gj. Thjesht latint nuk than Arban por R-n e zvndsuan me L. Duhet ditur se banort e dikurshm te Dardanis historike quheshin Dardan dhe Arkan apo Arkad t cilat ishin fise t mirfillta pellazgjiko-ilire. Pranohet bot

No Pic available
  • 2008-11-01

Metafora e madhe

1. Proza Rexhep Qosja sht shkrimtar erudit, prandaj forma m e prshtatshme pr ta manifestuar dijen e tij enciklopedike sht proza. Jo rastsisht vepra e tij m e prkthyer dhe m e mirpritur n bot sht Vdekja m vjen prej syve t till. Proza eruditive, nprmjet strukturs s gjer tekstuale, mundson amplifik

No Pic available
  • 2008-11-01

Dekorimi i firmtarve t Pavarsis

Nn kujdesin e Kryetares s Kuvendit, Jozefina Topalli, organizohet ceremonia, me rastin e dekorimit me Urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu t personaliteteve t historis, firmtarve t Aktit t Pavarsis dhe patriotve t shquar: Lef Nosi, Dom Nikoll Kaorri, Mithat Frashri, Pandeli Evangjeli dhe Ali Klcyra.

No Pic available
  • 2008-11-01

540 vjetori i vdekjes s Sknderbeut: Ekspozit n GKA

T paktn 22 vepra n piktur (vaj) dhe 5 portrete n skulptur (dru, bronz), kushtuar heroit kombtar t shqiptarve, Gjergj Kastriot Sknderbeut , pjes e koleksionit t Galeris Kombtare t Arteve do t prezantohen t enjten n mbrmje,(17 janar) n ekspozitn "Sknderbeu n Artet Pamore" q do t elet ne Salln e Rili

No Pic available
  • 2008-11-01

Diskursi Orientalist n Politikn Shqiptare t Tranzicionit

Ku punim i shkurtr do t prpiqet t jap nj prshkrim t prgjithshm t diskursit orientalist n politikn shqiptare t viteve t tranzicionit. Pas shpjegimit n nj mnyr t prgjithshme t konceptit t orientalizmit, punimi do t fokusohet n pasqyrimin e ktij koncepti n ligjrimin publik t politiks shqiptar gjat 17 v