Rezultate te kerkimit per termin: +Studiuesi

Total: 2909
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.047Z

Studiuesi arberesh Mandala per rishkrimin e historise

Studiuesi arberesh Mandala per rishkrimin e historise E premte 12 Prill 2013 1353 p styletext-align justifyMatteo Mandala studiuesi i njohur arberesh mban nje qendrim te ashper ndaj kerkeses se qeverise turke mbi doktrinen neootomaniste Mandala eshte nje prej iniciatoreve te peticionit drejtuar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:32.947Z

Tiranë, ndërron jetë studiuesi Iljaz Gogaj

Ndërron jetë studiuesi i historisë së arsimit, Doktori i Shkencave, Iljaz Gogaj. Ai ka ndërruar jetë si pasojë e një sëmundje të rëndë ndërsa ceremonia mortore e studiuesit të njohur do të zhvillohet sot në orën

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:44.405Z

Tiranë, ndahet nga jeta studiuesi Tefik Çaushi

TIRANE- Ndahet nga jeta studiuesi, Tefik Caushi. Ai ka vdekur ne moshen 86 vjecare, ne oren 11.00 te paradites se sotme. Caushi ka ish-drejtori i Akademisë së Arteve në vitet 69- 73 është autor i 20 veprave dhe ka qene nje nga studiuesit kryesorë të letërsisë së Kadaresë, ne menyre te vec

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.647Z

Grabitet studiuesi i dhane valium gjate udhetimit per ne Pogradec

ELBASAN- Nje vjedhje e pazakonte i eshte bere studiuesit dhe perkthyesit Iliaz Goga nga persona ende te paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur ne periferi te qytetit te Elbasanit kur 71 vjecari ishte nisur nga Tirana drejt Pogradecit ku do te merrte pjese ne nje aktivitet kulturor. Goga ka rene ne kurth

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:19.889Z

Studiuesi Ksenofon Krisafi promovon 2 botimet historike

Studiuesi i njohur i diplomacisë shqiptare Profesor. Doktor Ksenofon Krisafi ka promovuar në Gjirokastër 2 botimet e fundit “Në kërkim të arit i cili ka ne thelb historine e arit shqiptar të rrëmbyer gjatë Luftës së Dytë Botërore si dhe “Diplomaci pas lufte”. Këto 2 s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:07.496Z

Studiuesi Behar Gjoka ne vepren Fenomeni Blushi

Libri më i ri eseistik i studiuesit Behar Gjoka, është një këndvështrim mbi tri romanet e shkrimtarit Ben Blushi si një risi në demistifikimin e historisë, mitit dhe legjendave në letërsinë shqipe të pas viteve ’90. Studiuesi pa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:49.061Z

Ka vdekur studiuesi dhe kritiku letrar, Razi Brahimi

Pas një sëmundje të rëndë ka vdekur në Tiranë studiuesi dhe kritiku i njohur letrar, Razi Brahimi. Veprat e tij "Fjalë për letërsinë" (1960), "Shënime letrare" (1969), "Kur flasim për poezinë" (1972), "Vepra dhe profile krijuese" (1986), "Duke ndjekur procesin letrar" (1989) etj e bë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama