Rezultate te kerkimit per termin: +Tirana +Observer

Meta: total 623 / total_found 623 / time 0.016 / keyword[0] tirana / docs[0] 45732 / hits[0] 79566 / keyword[1] observer / docs[1] 867 / hits[1] 1037 /
Fiks Fare/ Kinemaja e Lushnjes shndërrohet në kazino
  • 2018-02-15

Fiks Fare/ Kinemaja e Lushnjes shndërrohet në kazino

Historia e kinemasë në Shqipëri nuk është një histori e mirëfilltë e artit, e teknikës dhe e industrisë kinematografike. Në vendin tonë me kinema për vite me radhë nënkuptohej një sallë me një ekran të madh, ku projektoheshin filmat. Por sot në shekullin 21 edhe këto salla që d

Nga Troja te Homeri: Sa nga legjendat greke ishin realisht të vërteta?
  • 2017-09-03

Nga Troja te Homeri: Sa nga legjendat greke ishin realisht të vërteta?

Armand d’Angour Universiteti i Oksford /BBC Kultura dhe legjendat e Greqisë së lashtë kanë një trashëgimi të gjatë e tëçmueshme në gjuhën moderne të arsimit, politikës, filozofisë, artit dhe shkencës. Referencat klasike nga mijëra vite më parë, vazhdojnë të shfaqen. Por c

No Pic available
  • 2017-03-07

Vangjel Simaku, historiani erudit, artist dhe vizionar

Nga Raimonda MOISIU Lajmi i dhimbshëm dhe i pabesueshëm, pikëllim i thellë tronditi në dt.4 Mars 2017, qytetin e dijes, kulturës, historisë dhe serenatave, Korçën, bashkëqytetarët korçarë dhe voskopojarë: Shuhet krejt papritur, profesori i letërsisë, historiani erudit dhe enciklopedi

Historitë më të mëdha të dashurisë ndër shekuj
  • 2017-02-14

Historitë më të mëdha të dashurisë ndër shekuj

Historitë e famshme të dashurisë nuk kanë kohë, ato janë të përjetshme. Bota ka parë shumë histori dashurie, por vetëm disa prej tyre janë kthyer në legjenda të përjetshme, janë gdhendur në libra e përjetësuar në projekte kinematografike. Disa nga këto çifte të dashuruarish ja

Harrojeni gjuhën e trupit apo lëvizjet e syrit: Këto janë mënyrat më të mira për të dalluar një gënjeshtar
  • 2017-02-12

Harrojeni gjuhën e trupit apo lëvizjet e syrit: Këto janë mënyrat më të mira për të dalluar një gënjeshtar

Harrojeni gjuhën e trupit apo lëvizjet e syrit. Ka mënyra shumë më të mira për të identifikuar mashtruesit. David Robson, BBC Skuadra e oficerëve të sigurisë të Thomas Ormerod u përballën me një detyrë në dukje të pamundur. Në aeroportet në të gjithë Evropën, atyre iu kërkua

Zane Nika, një ndër themeluesit e futbollit tepelenas!
  • 2017-01-22

Zane Nika, një ndër themeluesit e futbollit tepelenas!

Nga Edmond Ismailati Sa herë që bien bisedat midis sportdashësve memaliotë për sportin më popullor futbollin, padyshim që kujtesa të çon tek pionierët e parë të futbollit, ata që hodhën themelet e para të këtij sporti. Një ndër ata është edhe futbollisti veteran, portieri Zane Ni

Loja që ndryshoi Shqipërinë
  • 2016-12-20

Loja që ndryshoi Shqipërinë

Libri i ri i Sokol Ballës, një udhëtim në ngjarjet që bën historinë e sportit shqiptar “Loja që ndryshoi Shqipërinë”, quhet libri më i ri i gazetarit Sokol Balla. I njohur për analizat e tij politike, këtë herë Balla vjen në një hulumtim interesant i cili sjell një hist