Rezultate te kerkimit per termin: +Tituj

Meta: total 1000 / total_found 6560 / time 0.003 / keyword[0] tituj / docs[0] 6560 / hits[0] 8351 /
Shkrimtari Ismail Kadare, 1.301 botime në 45 gjuhë
  • 2019-01-13

Shkrimtari Ismail Kadare, 1.301 botime në 45 gjuhë

Studiuesi Bashkim Kuçuku ka sjell në një libër, botimet e shkrimtarit Ismail Kadare në gjuhë të tjera. Të dhënat krahasuese, 378 botime në shqip dhe 923 në 44 gjuhë të huaja, në përpjesëtimin 1 me 2.5, tregojnë se funksioni kryesor i saj prej vitesh nuk është më në hapësirën k

No Pic available
  • 2019-01-12

Zyliha Miloti, vitet e bukura të një aktoreje

Zyliha Miloti ” Mjeshtre e Madhe” ka ditëlindjen. Aktorja e njohur  lindi më 11 janar 1946, në Shkodër. Mbaron shkollën e mesme “Jordan Misja” në vitin 1965 . Në vitin 1967 e në vijim paraqitet si një nga aktoret më të suksesshme të Estradës Profesioniste të qy

No Pic available
  • 2019-01-05

Statistikat, Allegri trajneri më i mirë në Europë

Masimiliano Allegri pushton Europën. Pikërisht kështu, pasi asnjë trajner nuk ka bërë më mirë se italiani në ndonjë prej kampionateve simotra europiane përgjatë tre viteve të fundit. Falë interpretimit të moduleve dhe skemave që ndryshojnë nga viti në vit, rezymeja e Allegrit flet

Messi: Rivaliteti me Ronaldon ishte i shëndetshëm
  • 2018-12-27

Messi: Rivaliteti me Ronaldon ishte i shëndetshëm

Legjenda e Barcelonës Lionel Messi, ka folur për duelin e tij me ish-yllin e Real Madridit Cristiano Ronaldo, i cili Iu bashkua Juventusit këtë. Ai e ka quajtur rivalitetin e tij me Cristiano Ronaldon “të shëndetshëm” dhe ka thënë se kjo ishte një gjë e mirë për tifozët. Ar

No Pic available
  • 2018-12-24

Faton Vukshinaj, vullkani shqiptar që po shkëlqen në ring 

Boksieri i pamposhtur shqiptar, i kategorisë së mesme, Faton EL VULCANO Vukshinaj ka arritur të marrë një fitore shumë mbresëlënëse kundër kampionit aktual të Çekisë në kategorinë e mesme 72.5 kg. Vukshinaj e rrëzoj kundërshtarin që në fillim të duelit, në raundin 1, me një god

No Pic available
  • 2018-12-18

Zidane, emri favorit për zëvendësimin e Jose Mourinhos

Zinedine Zidane është ndër favoritët për t’u bërë menaxheri i përhershëm i Manchester United pasi Jose Mourinho u shkarkua mëngjesin e së martës. Francezi aktualisht nuk ka ndonjë kontratë që pas largimit të tij si trajner i Real Madrid. Zidane i ka dhënë tre tituj të Ligës

Cosa Nostra po riorganizohej, arrestohet trashëgimtari i ri i mafies
  • 2018-12-04

Cosa Nostra po riorganizohej, arrestohet trashëgimtari i ri i mafies

Arrestohet trashëgimtari i Totò Riina, pas informacioneve se  Cosa Nostra po riorganizohej. Sipas hetimeve të autoriteteve të Palermos, pas vdekjes së bosit të mafies, Cosa Nostra po riorganizonte kupolën e saj. I arrestuari është 80 vjeç dhe ai ishte zgjedhur si kreu Pas vdekjes së shef