Rezultate te kerkimit per termin: +Traktati

Total: 2006
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:21.220Z

Retro/Histori: 14 shtator 1829 Traktati i Adrianopojës

Traktati i Paqes së Adrianopojës, i quajtur gjithashtu traktati i Edirnesë, i dha fund luftës ruso-turke (1828-1829). U firmos më 14 shtator 1829 në Adrianopojë nga konti rus Aleksey Orlov, ndërsa nga pala turke prej Abdyl Kadir-beut. Perandoria turke i dha të drejtë hyrjeje Rusisë në de

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.186Z

Të rejat që i i sjell Traktati BE-së

Traktati për reforma konsiderohet si zëvendësim për Kushtetutën e Europës, kushtetutë që u përpunua në pjesët më të rëndësishme të saj në Konventën e Laeken (Belgjikë 2002-2003) dhe u nënshkrua më 24 tetor të vitit 2004. Por, qeveritë europiane të asaj kohe e braktisën në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.506Z

Retro/Histori: 6 dhjetor 1922 Traktati anglo-irlandez

Traktati anglo-irlandez ishte një pakt ndërmjet Britanisë së Madhe e Irlandës dhe përfaqësuesve të separatistëve të Republikës Irlandeze, që i dha fund luftës irlandeze për pavarësi. Pakti i hapi rrugë Shtetit të Pavarur Irlandez si një zotërim i vetëqeverisur brenda Perandorisë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.816Z

Traktati, irlandezet frike nga zgjerimi i BE

Nje problem tjeter qe shqeteson qytetaret e Irlandes nga Traktati i Lisbones eshte druajtja nga zgjerimi. “Nje pjese e klases punetore ne Irlande kane rezerva per zgjerimin kur shohin qe te huajt zene vendet e punes se irlandezve, por ne pergjithesi mendoj se populli yne eshte ne f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.587Z

ÇFARË ËSHTË TRAKTATI I FORCAVE BËRTHAMORE?

Presidenti Donald Trump është zotuar të tërhiqet nga një marrëveshje e rëndësishme e armëve nga periudha e Luftës së Ftohtë me Rusinë, duke akuzuar Moskën për shkelje të saj. Ja disa informacione kyçe rreth traktatit. Çfarë është INF? Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.628Z

Traktati dy plur kater

Traktati Dy plus Kater ose sic u pagezua zyrtarisht Traktati per zgjidhjen perfundimtare ne lidhje me Gjermanine u nenshkrua ne Moske me 12 shtator te vitit 1990. Ky akt qe mori bekimin e dy Gjermanive te asaj kohe Republikes Federale Gjermane dhe Republikes Demokratike Gjermane si dhe kater superf

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.641Z

Traktati dy plus kater

Traktati Dy plus Kater ose sic u pagezua zyrtarisht Traktati per zgjidhjen perfundimtare ne lidhje me Gjermanine u nenshkrua ne Moske me 12 shtator te vitit 1990. Ky akt qe mori bekimin e dy Gjermanive te asaj kohe Republikes Federale Gjermane dhe Republikes Demokratike Gjermane si dhe kater superf

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama