Rezultate te kerkimit per termin: +Trashegimia

Meta: total 475 / total_found 475 / time 0.000 / keyword[0] trashegimia / docs[0] 475 / hits[0] 574 /
No Pic available
  • 2013-09-30

Artizanet ne Kukes prezantojne punimet e tyre

Punime te pergatitura nga artizanet e Kukesit u ekspozuan per publikun e gjere verior. Pervec sixhadeve, qylymave, kostume popullore te pergatitura kohet e sotme, nuk munguan edhe veshje te punuara 100 vjet me pare. Shkurte Dauti nuk ka harruar ta marre vekun me vete.  Gjysme shekulli duke thur

No Pic available
  • 2013-09-29

Rama: Hollivudi nuk eshte treguar i mire me Shqiperine

Ne fjalimin e pare ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, Kryeministri Edi Rama ka fajesuar Hollivudin per imazhin e keq qe ka Shqiperia ne bote. Rama tha se ajo qe dine njerezit per Shqiperine, eshte shume pak dhe nuk eshte e mire. Ai ka permendur dhe disa nga titujt e filmave dhe aktoreve qe kane

Portal per te mbrojtur trashegimine kulturore
  • 2013-09-29

Portal per te mbrojtur trashegimine kulturore

Është ndër thesaret më të çmuara të çdo kombi, trashëgimia kulturore. 29-shtatori është dita e saj në Shqipëri dhe një sërë aktivitetesh janë organizuar nga Ministria e Kultures dhe disa prej institucioneve n&eu

No Pic available
  • 2013-09-13

Azemi bashkon politiken ne Varrezat e Deshmoreve Eljona Ballhysa

Basha: Azemi, simbol i unitetit kombetar Me nderimet me te larta shteterore, te organizuara nga Bashkia e Tiranes, eshte perkujtuar ne 15 vjetorin e vrasjes, Heroi i Demokracise, Azem Hajdari i cili nga dje do te prehet ne Varrezat e Deshmoreve. Personalitetet me te larta shteterore, Presidenti i Re

No Pic available
  • 2013-09-07

Trashëgimia kulturore, specialistët: Po muroset nën themelet e pallateve

Të kërkosh trashëgiminë kulturorë në Vlorë është një aksion pothuajse i pamundur, pasi një pjesë e mirë e tyre tashmë janë betonizuar. Mungesa e vemendjes dhe degradimi i aseteve te trashegimise ka reflektuar ndjeshem ne numrin e vizitoreve, fakt i cili pranohet edhe nga specialistët

No Pic available
  • 2013-08-10

Trashëgimia shqiptare dhe europiane, projekt i 4 qyteteve të trashëgimisë kulturore

Ka vetem pak kohe qe ka perfunduar nje projekt 2-vjeçar ,synimi i te cilit ishte ballafaqimi eksperiences shqiptare dhe rajonale, me ate europiane ne drejtim te menaxhimit te trashegimise kulturore. Rezultat, apo produkt i ketij projekti jane kater publikime, libra dhe DVD ne kater gjuhe, shqip,gre