Rezultate te kerkimit per termin: +Ukrain

Total: 4721
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.114Z

Hagë, sot takimi Lavrov-Kerrybisedime për situatën në Ukrainë

HAGE- Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov dhe sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, do të mbajnë një takim ditën e sotme në Hagë, ku të hënën e 24 marsit, do të zhvillohet Samiti Ndërkombëtar për sigurinë bërthamore.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:59.968Z

Parlamenti në Ukrainë voton ligje të reja antikorrupsion

Parlamenti ukrainas miratoi sot nën presionin e Perëndimorëve, pesë ligje për përforcimin e luftës kundër korrupsionit. “Lufta kundër korrupsionit është një kusht kyç që Ukraina, që përballet me një kriz&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.853Z

Shqiptarët e Odesës që duan Rusinë, por jo ndarjen e Ukrainës

UKRAINE - Ndonëse jeton në Ukrainë, Piotr Kirpikut i pëlqen të bëjë humor me faktin se në fshatin e tij ukrainasit janë pakicë. Rreth 200 vjet më parë, fshati Zhovtneve u themelua nga shqiptarë, gagauzë dhe bullgarë, që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:52.952Z

Ukrainë, separatistët rebelë nëpanik, nisin braktisjen e Donetskut

Banorët e qytetit lindor ukraians janë zgjuar sot nën zhurmat e granatave, ndërsa disa të tjerë janë strehuar në bodrumin e një ndërtese në afërsi të qendrës së qytetit. Forcat qeveritare të Ukrainës po pë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:45.822Z

Westerwelle: E ardhmja e Timoshenkos faktor vendimtar për afrimin e Ukrainës me BE

BERLIN - Ministri i Jashtëm gjeman, Guido Westerwelle u shpreh prerazi sot në Berlin mbi faktin se ''e ardhmja e lideres opozitare ukrainase e burgosur Julia Timoshenko do të kishte një impakt vendimtar mbi një afrim eventual të Ukrainës me Bashkimin Evropian''. Ai

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:39.224Z

NATO: Rusia mund të pushtojë Ukrainën për 3-5 ditë

 Komandanti i lartë i forcave aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali Philip Breedlove, ka thënë se Rusia ka të gjitha forcat e nevojshme në kufi me Ukrainën, nëse vendos ta pushtojë këtë vend. Ai ka thënë se Rusia mund t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:54.147Z

Ukrainë-Rusi, marrëveshje për nisjen e bisedimeve për t’i dhënë fund dhunës

Ukraina dhe Rusia thonë se është arritur një marrëveshje për fillimin e bisedimeve për një armëpushim në Ukrainën lindore. Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij ukrainas Petro Poroshenko, duke folur ndaras, njoftuan marrëveshjen

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama