Rezultate te kerkimit per termin: +Ulja

Meta: total 1000 / total_found 9658 / time 0.004 / keyword[0] ulja / docs[0] 9658 / hits[0] 12161 /
Studentët e cilësojnë Il Padrino, dorëhiqet pedagogu i Arkitekturës
  • 2018-12-12

Studentët e cilësojnë Il Padrino, dorëhiqet pedagogu i Arkitekturës

Rrëzimi i VKM-së që i tarifonte për provimet e mbetura, duket se ishte vetëm një nga fitoret që arritën studentët me protestën e tyre, e cila vijon e ndarë në dy fronte, para Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë. Studentët kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave të tyre, ku përfs

UT kundër Ramës: Skemi kërkuar vendosje tarifash për provimet
  • 2018-12-12

UT kundër Ramës: Skemi kërkuar vendosje tarifash për provimet

Senati Akademik i Universiteti i Tiranës, në një deklaratë për mediat ka bërë publik qëndrimin e tij në lidhje me debatin për arsimin e lartë, dhe për protestën e studentëve. Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së Senatit, këtë të mërkurë thuhet se nuk i kanë paraqitur

Si studentët po braktisin universitetet, 44 mijë më pak se 4 vjet më parë
  • 2018-12-11

Si studentët po braktisin universitetet, 44 mijë më pak se 4 vjet më parë

Në katër vitet e fundit, për çdo vit akademik po ulen më pak studentë në auditoret e universiteteve shqiptare. Në vitin 2018 u regjistruan rreth 129 mijë studentë, prej të cilëve 23 mijë janë regjistruar në universitetet private, sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT. Në krahasim me

PROTESTA E STUDENTËVE, POLITIKA PO KORR ATË QË KA MBJELLË
  • 2018-12-11

PROTESTA E STUDENTËVE, POLITIKA PO KORR ATË QË KA MBJELLË

Protesta e studentëve për ndryshimin e sistemit të arsimit të lartë hyn të martë në një fazë të re për nga masiviteti dhe mjetet për realizimin e kërkesave të saj. Maturantët e gjimnazeve të  Tiranës dhe qyteteve të tjera janë bashkuar protestës, duke e bërë atë më masiven

Shkodra i bashkohet Tiranës, studentët e Luigj Gurakuqit protestë para MAS
  • 2018-12-09

Shkodra i bashkohet Tiranës, studentët e Luigj Gurakuqit protestë para MAS

Dje nën reshjet e dendura të shiut protestuan paralelisht me studentët në Tiranë, edhe të rinjtë që studiojnë në Universitetin Luigj Gurakuqi, duke mos bërë kompromise me ata që i kërkuan të riktheheshin në auditorë. Ndërsa sot, Shkodra i është përgjigjur thirrjeve të Tiranës,

Rama mesazh protestuesve: Të hartohet një strategji student-qeveri
  • 2018-12-09

Rama mesazh protestuesve: Të hartohet një strategji student-qeveri

Pasditen e kësaj të diele Edi Rama doli në lidhje direkt nëpërmjet Facebook-ut, duke iu thënë studentëve  që është koha që të hartohet një strategji student-qeveri, por edhe me ata pedagogë që duhet të dalin nga rrethi vicioz. Ai tha gjithashtu se studentët pa qeverinë dhe anasje

Studentët e Shkodrës nuk i ndal shiu, shtrojnë 3 kërkesa për MAS
  • 2018-12-08

Studentët e Shkodrës nuk i ndal shiu, shtrojnë 3 kërkesa për MAS

Paralelisht me protestën e studentëve në Tiranë, edhe të rinjtë që studiojnë në Universitetin Luigj Gurakuqi në Shkodër janë ngritur sërish sot në protestë. Ata kanë vërshuar në rrugët e qytetit edhe pse në Shkodër prej orëve të para të paradites kanë nisur reshje të dendur