Rezultate te kerkimit per termin: +Varfria

Meta: total 61 / total_found 61 / time 0.000 / keyword[0] varfria / docs[0] 61 / hits[0] 70 /
No Pic available
  • 2010-08-19

Sudani i Jugut planifikon tu japë qyteteve forma kafshësh

Projekti sht vendi m i varfr n bot, me nj popullsi q jeton me 1 USD n dit Qeveria e Sudanit t Jugut kt jav njoftoi se kishte ndrmend q me an t nj plani 10 miliard dollarsh t transformonte kryeqytetet e ktij territori shum t madh rural n qytete me forma kafshsh dhe frutash. Plani sht shpalosur dy di

No Pic available
  • 2010-08-13

Shpresa e Shqipërisë drejt tregut e lirë

Gjat regjimit famkeq komunist t diktatorit egomaniak shqiptar Enver Hoxha, i cili kishte nevoj pr 80 vllime autobiografike pr t mbajtur kujtimet e tij, vendi i vogl ballkanik n Adriatik nuk toleronte asnj investim t huaj perndimor dhe nuk lejonte kontakt t drejtprdrejt as me Rusin staliniste apo K

No Pic available
  • 2010-07-20

Kreditë e zhvillimit

Deri dje, jo pak ekonomist me syze partiake akuzonin se kjo qeveri e sotme po largon Fondin Monetar Ndrkombtar (FMN), se s’kishte rinovuar nj marrveshje bashkpunimi t propozuar nga FMN-ja dhe se e kishte shtyr kt bashkpunim pr n kalendat greke dhe se nga kjo larges, nga kjo sikterisje e qlli

No Pic available
  • 2010-07-20

Cixi, Perandoresha e fundit e Kinës

Perandoresha që mbretëroi nga 1861-1908, meriton një rivlerësim pas një shekulli Cixi ka qen gruaja m e pushtetshme n Kin q prej kohs s Perandoreshs U Zetian n shekullin e shtat. N fakt, Cixi konsiderohet edhe si m e pushtetshme se ajo, pr shkak se ishte nj lidere ambicioze d

No Pic available
  • 2010-07-19

Bumçi: Si bëhet më e arritshme marrëveshja PD-PS

Intervistë me kreun e PD-së së Tiranës, deputetin Aldo Bumçi Ish-ministri i Drejtsis, aktualisht kryetar i demokratve t kryeqytetit, z. Aldo Bumi, njeh rrugt q e bjn m t arritshme marrveshjen mes pozits dhe opozits pr zgjidhjen e ngrit politik. N kt intervist pr “stand

No Pic available
  • 2010-07-17

Erotizmi, letërsia në modë, ka të bëjë me seksin

Dy pyetjet e fundit kanë sigurisht përgjigje interesante tek kushdo që nudon, erosin, seksin e kanë kthyer në filozofi të jetës Gati pr pushime? Pr t apasionuarit e leximit, por dhe pr "dembelt" q nuk arrijn ta prfundojn nj libr, ky sht momenti m i prshtatshm i vitit pr t'i

No Pic available
  • 2010-07-16

BB: Shqipëria, një histori zhvillmi e suksesshme

Njoftohet Strategjia e re e Partneritetit me Shqipërinë Bordi i Drejtorve i Grupit t Banks Botrore diskutoi dje Strategjin e re t Partneritetit t Vendit (CPS) pr Shqiprin, e cila prbn kuadrin pr asistencn e Grupit t Banks Botrore pr Shqiprin pr vitet 2011 – 2014. Strategji