Rezultate te kerkimit per termin: +Varfria

Meta: total 61 / total_found 61 / time 0.000 / keyword[0] varfria / docs[0] 61 / hits[0] 70 /
No Pic available
  • 2010-07-12

Simone de Beauvoir, filozofja që lindte gratë

Mbrojtëse e zjarrtë e ekzistencializmit, ajo ngre pyetje derisa t'i gjejë një kuptim jetës në absurditetin e një bote që njeriu nuk e ka zgjedhur vetë që të lindë Aforizma e njohur botrisht “Gruaja nuk lind si e till, por bhet” do t simbolizonte filozo

No Pic available
  • 2010-07-06

Kryeministri, komunat dhe mikrokredia

Ish-Presidenti francez, Jacques Chirac, thot se “… t luftosh kundr varfris sht nj akt i s drejts, i inteligjencs dhe paqes…” Me pak fjal, q nj president, kryeministr apo politikan tjetr i lart i ktyre niveleve, duhet t vlersohet si i drejt, inteligjent d

No Pic available
  • 2010-07-03

Visar Zhiti, në Vendin e urrejtjeve

Letërsi/ Përsiatje nga leximi i romanit Perëndia mbrapsht dhe e dashura i Visar Zhitit “Perndia mbrapsht dhe e dashura”, romani i shkrimtarit t njohur Visar Zhiti, ka nj titull ngacmues e q t fut n mendime. sht nj titull q bart n vetvete idet frymzuese dhe drejtuese

No Pic available
  • 2010-06-30

"Infrastrukturë moderne mbi rrugët e komunizmit"

Berisha me kryekomunarët: Mikrokredi për nxitjen e prodhimit Qeveria e mazhorancs s djatht ka projektuar infrastruktur rrugore moderne mbi rrugt q shqiptart trashguan nga koha e komunizmit. Kryeministri Sali Berisha siguroi dje se Shqipria do t ket nj nga infrastrukturat m moderne

No Pic available
  • 2010-06-14

Deputeti Dashamir Tahiri dhuron pagën njëvjeçare dhe një shtëpi për një familje të varfër

Dashamir Tahiri, deputeti i PDU-s, ka dhuruar pagn E vitit t tij t par si deputet pr nj familje n nevoj n fshatin Ceprat t rrethit t Vlors. Deputeti Tahiri i dhuroi ksaj familjeje q banonte n kushte t mjerueshme, nj shtpi t re. Ai theksoi se ishte i lumtur q mundi t ndihmonte sad

No Pic available
  • 2010-06-13

Topalli në Qipro, lobim për vizat e shqiptarëve

Topalli takon krerët e parlamenteve evropiane Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, n Qipro u krkoi krerve t parlamenteve evropiane q t mbshtesin aspiratat integruese t Shqipris. Pikrisht lobimi pr heqjen e vizave t shqiptarve ishte qllimi kryesor i znj. Topalli n takimet q rea

No Pic available
  • 2010-06-13

Malaj, Qeveria, masa kundër punësimit të miturve

Antarja e kryesis s LSI-s, Nora Malaj, ka theksuar nj sr masash q jan marr nga partia e saj n qeveri, pr t luftuar varfrin dhe eliminimin e shfrytzimit t t miturve. “Q t luftohet ky fenomen duhet q t reduktohet deri n maksimum varfria. LSI kapjes n programet e qeveris dhe k