Rezultate te kerkimit per termin: +Xhelil +Gjoni

Meta: total 212 / total_found 212 / time 0.000 / keyword[0] xhelil / docs[0] 506 / hits[0] 748 / keyword[1] gjoni / docs[1] 7839 / hits[1] 14293 /
Ramiz Alia dhe dhuna e njerëzve si unë i dhanë Berishës drejtimin në PD
  • 2015-12-07

Ramiz Alia dhe dhuna e njerëzve si unë i dhanë Berishës drejtimin në PD

Izet Haxhia, njeriu që i qëndronte në krah doktor Berishës gjatë ndryshimit të regjimeve, vjen në një intervistë me rastin e mbushjes 25 vjet nga ditët e trazuara që sollën "fikjen" e regjimit komunist dhe nxorën në skenë Partinë Demokratike. Qysh në ato ditë të dhjetorit 1990 a

No Pic available
  • 2015-12-06

Krijimi i PD-së/ Izet Haxhia: Biseda e Berishës dhe Kasem Trebeshinën për Enver Hoxhën

Izet Haxhia, njeriu që i qëndronte në krah ish-kryeministrit Sali Berisha, në një intervistë për gazetën DITA flet për fillimin e fillimeve, Lëvizjen studentore dhe krijimin e Partisë Demokratike në dhjetorin 1990. Me z.Haxhia bisedoi gazetari Xhevdet Shehu Izet, lëvizja studentore dhe

Mehmet Shehu kërkoi pushkatimin Ramiz Alisë, por e pengoi Enveri
  • 2015-12-03

Mehmet Shehu kërkoi pushkatimin Ramiz Alisë, por e pengoi Enveri

Ish-sekretari i Ramiz Alisë si president dhe në periudhën më të rëndësishme për fatet e vendit në vitet 90 që sollën edhe ndryshimin e sistemit, Guro Zeneli, në një intervistë për gazetën Shqiptarja.com flet dhe për bisedat me Ramiz Alinë për fillimin e demokratizimit që herët,

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën
  • 2015-11-30

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

Nga Monika Shoshori Stafa Janë fundvitet 1980. Ramiz Alia kish filluar të ndiente frikë, një frikë që dukej se po e mendonte mirë si ta menaxhojë. Shqipëria po jetonte në fund të viteve 80 një gjendje të lodhur stanjacioni ekonomiko-shoqëror. Kishin filluar të ndiheshin pasojat e p

Ngjela: Koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën
  • 2015-11-29

Ngjela: Koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

NËN HIJET E MURIT Një prej djemve të ish-Bllokut, i dënuar politik, rrëfen historinë e tij të pluralizmit të klonuar shqiptar E keni menduar ndonjëherë si rri murgu në izolim të plotë gjithë jetën? E bën ai, sepse ka një vokacion Monika SHOSHORI STAFA Janë fundvitet 1980. Ramiz Al

ALUIZNI: 1027 personat që marrin lejen e legalizimit
  • 2015-07-27

ALUIZNI: 1027 personat që marrin lejen e legalizimit

ALUIZNI publikon listën me 1027 emra që duhet të paraqiten pranë Agjencisë së Legalizimit për të bërë pagesën për parcelën e ndërtuar dhe më pas të pajisen me lejen e legalizimit. Lista e përfituesve janë banorë në zonën e ish-Kënetës     NR EMER ATESI MBIEMER 1 A

Ramiz Alia dhe demokratizimi i Shqipërisë
  • 2015-05-26

Ramiz Alia dhe demokratizimi i Shqipërisë

Nga Eugjen Merlika Para pak ditësh gazetarja Admirina Peçi, në të përditshmen "Shqiptarja.com" botoi në tre numra procesverbalin e mbledhjes së sekretariatit të KQ të PPSH, të mbajtur më 23 korrik 1990. Materiali është mjaft interesant, veçanërisht në shpalosjen e qëndrimeve

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama