Rezultate te kerkimit per termin: +Xhelil

Meta: total 506 / total_found 506 / time 0.000 / keyword[0] xhelil / docs[0] 506 / hits[0] 748 /
Berishën nuk e donin në PD, e ngjitëm me dhunë fizike-thotë Izet Haxhia
  • 2015-12-06

Berishën nuk e donin në PD, e ngjitëm me dhunë fizike-thotë Izet Haxhia

Izet Haxhia, ish-truproja i Sali Berishës, rrëfen për gazetën Dita kohën kur u themelua Partia Demokratike, më 12 dhjetor 1990. Ai tregon kurthet dhe prapaskenat në kryesinë e PD-së dhe loja në distancë e Ramiz Alisë për të nxjerrë me çdo kusht Berishën në krye, largimin demo

Mehmet Shehu kërkoi pushkatimin Ramiz Alisë, por e pengoi Enveri
  • 2015-12-03

Mehmet Shehu kërkoi pushkatimin Ramiz Alisë, por e pengoi Enveri

Ish-sekretari i Ramiz Alisë si president dhe në periudhën më të rëndësishme për fatet e vendit në vitet 90 që sollën edhe ndryshimin e sistemit, Guro Zeneli, në një intervistë për gazetën Shqiptarja.com flet dhe për bisedat me Ramiz Alinë për fillimin e demokratizimit që herët,

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën
  • 2015-11-30

RREFIMI/ Spartak Ngjela: Jeta në burg dhe koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

Nga Monika Shoshori Stafa Janë fundvitet 1980. Ramiz Alia kish filluar të ndiente frikë, një frikë që dukej se po e mendonte mirë si ta menaxhojë. Shqipëria po jetonte në fund të viteve 80 një gjendje të lodhur stanjacioni ekonomiko-shoqëror. Kishin filluar të ndiheshin pasojat e p

Ngjela: Koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën
  • 2015-11-29

Ngjela: Koha kur Ramiz Alia u prish me Berishën

NËN HIJET E MURIT Një prej djemve të ish-Bllokut, i dënuar politik, rrëfen historinë e tij të pluralizmit të klonuar shqiptar E keni menduar ndonjëherë si rri murgu në izolim të plotë gjithë jetën? E bën ai, sepse ka një vokacion Monika SHOSHORI STAFA Janë fundvitet 1980. Ramiz Al

No Pic available
  • 2015-11-19

70-vjetori i krijimit të Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Rusi

TIRANË, 18 Nëntor / ATSH / Klajdi Musabelliu / -70-vjetori i krijimit të Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Rusi u perkujtua te merkuren në Muzeun Historik Kombëtar ne Tirane Ambasadori i Federatës Ruse në Shqipëri, Alexander Karpushin, shpërndau disa çmime , ku njëri prej çmimeve qe fir

Marie Logoreci, ashtu si e kujtojnë kolegët jashtë skene
  • 2015-10-10

Marie Logoreci, ashtu si e kujtojnë kolegët jashtë skene

Ajo çdo rol të vogël e bënte të madh. Ndjeshmëria që i vinte nga muzika dhe dashuria për aktrimin e bënin atë të pazëvendësueshme."M'kujtohet kur erdhi n'Shkodër me 'Halili dhe Hajrija' e unë nga e gjithë shfaqja mbaj mend vetëm atë. Kuku, shprehja e saj 'batall fort' m'ka mend gj

Pa biografi edhe zëvendëskryeministër e lëre më këshilltar
  • 2015-10-08

Pa biografi edhe zëvendëskryeministër e lëre më këshilltar

Edhe 10 muaj pas konstituimit të Qeverisë së Kosovës, në krye me kryeministrin Isa Mustafa, duket se ende nuk ka përfunduar emërimi i të gjithë zëvendësministrave dhe pjesëtarëve të kabineteve të ministrave, shumica prej të cilëve njihen si këshilltarë politik. Transparencë të