Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
Një pianist në Pragë
  • 2014-06-05

Një pianist në Pragë

Egli Prifti/ Një artist shqiptar në Konservatorin e Pragës. Anëtar i Filarmonisë Çeke prej vitit 2010 Rrugëtimi i një pianisti i ngjason muzikës që ai pëlqen më shumë. Duket sikur ndjek notat mbi partitura që duart e luajnë natyrshëm mbi piano. Egli Prifti mund ta shpjegojë vetëm p

Korça dhe himni shqiptar
  • 2014-03-10

Korça dhe himni shqiptar

Opinion rreth librit Himni Kombëtar i studiuesit Vasil Tole. Nga prof. as. Josif Minga Në fund të nëntorit, në Tiranë u bë promovimi i Himnit Kombëtar dhe të them të drejtën, e kisha të pamundur të mos e ndieja ngarkesën që kishte Korça me përfaqësuesit e saj në këtë kontribut.

Filozofët e tjetërsimit kombëtar
  • 2014-03-10

Filozofët e tjetërsimit kombëtar

SSSAASS Nuhi Ismajli/Gjuhëtar                                              Njëqind e sa vjet pas përfundimit të njërës nga robëritë më të rënda e shumëshekullore mbi shqiptarët-robërisë turke- në një kohë kur trashëgimtarët e pushtuesve turq, siç e konsi

No Pic available
  • 2014-01-08

Alfred Kaçinari: Fati i njeriut,përcaktohet nga vendi ku lind

TIRANE- Rreptësia dhe profesionalizmi e kanë bërë të jetë një ndër emrat më të spikatur të muzikës së lehtë shqiptare. Vetëm pak ditë, pas kurorëzimit të edicionit të 52-të të Festivalit të

No Pic available
  • 2013-09-17

Dedin Suli: Ju rrëfej historinë e koreografisë shqiptare

Intervistoi: Qazim Shehu Shqiptaro-italiani Dedin Suli është koreograf dhe studiues i artit koreografik. Ai ka shkruar librat:Artistë të shquar të interpretimit koreografik shqiptar1950-2012, Besim Zekthi, korife i vallëzimit shqiptar, Agron Aliaj, artisti që thuri legjendë, si dhe ka në sh

Lamtumirë Maestro Rifat Teqjadhe fale mjerimin e institucioneve dhe shtetarëve
  • 2013-08-06

Lamtumirë Maestro Rifat Teqjadhe fale mjerimin e institucioneve dhe shtetarëve

—-Nga Anisa Ymeri—- Tiranë- 4 gusht 2013! Shuhet dirigjenti më i zëshëm i muzikës shqiptare, Maestro Rifat Teqja. Në redaksitë e fare pak mediave (por të asnjë reporteri kulture) cingëllon një telefon. Dikush njofton për homazhet që do të mbaheshin në hollin e Teatrit Komb

No Pic available
  • 2013-06-12

Aleksandër Peçi: Ju rrëfejtalentet shqiptare të Pragës

TIRANE - Kompozitori Aleksandër Peçi pas kthimit të tij nga Çekia rrëfen impresionet e një koncerti me muzikë shqiptare në Konservatorin e Pragës, që u dha më 30 maj. Në këtë koncert instrumentistët e talentuar shqiptar&e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama