Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2008-12-22

Miti i Hasit

Moikom ZEQO Në shpellat e pllajat e Hasit, plot pyje të dendura ahesh dhe pishash, jetonte një burrë i fuqishëm e madhështor. Kishte mjekër dhe flokë të gjatë. Të lidhur gërshetë-gërshetë. Sytë i kishte blu. Me një vezullim të brendshëm. Ky burrë fshihte nën sqetullën e majt

No Pic available
  • 2008-12-20

Suzana Turku; “Pax Dei”, kur zërat prekin qiellin

Një koncert ceremonial organizohet më 23 dhjetor, me rastin e 15-vjetorit të krijimit të korit të njohur “Pax Dei”, themeluar dhe drejtuar nga mjeshtrja Suzana Turku. Në këtë koncert do të kenë pjesëmarrje të veçantë solistët Marjana Leka, Kastriot Tusha, si dhe solistë të korit

No Pic available
  • 2008-12-11

Fenomeni Zadeja

Nga Eno KoçoÇesk Zadeja është kompozitori që me krijimtarinë e tij krijoi një epokë të tijën midis epokave të ndryshme të historisë së muzikës shqiptare. Ai qëndron diku në qendrën e një hapësire kohore, ku prapa tij, në kohë, qëndrojnë klasikët muzikorë shqiptarë të gjys

Allegro e Zadesë nën trion greke
  • 2008-12-07

Allegro e Zadesë nën trion greke

05/04/2005  Dje në Akademinë e Arteve, në kuadrin e stinës koncertore "Allegreto Albania", u dha koncerti i trios greke, ku merrte pjesë edhe violinistja shqiptare Margarita Bashari, pjesëtare e orkestrës filarmonike shtetërore të Greqisë, së bashku me kolegët e saj, Petros Apo

Pesë dekada nga opera e parë shqiptare, me muzikë të kompozitorit Prenkë Jakova dhe libret të Llazar Siliqit
  • 2008-12-07

Pesë dekada nga opera e parë shqiptare, me muzikë të kompozitorit Prenkë Jakova dhe libret të Llazar Siliqit

Opera e parë shqiptare ‘Mrika’ ishte planifikuar të vihej në skenë për herë të parë në datën 29 nëntor të vitit 1958, por ndarja nga jeta e aktorit dhe regjisorit të madh shkodran Zef Jubani atë ditë, detyroi organizatorët dhe kryesisht Prenkë Jakovën, që ishte dhe një mik i

Shkodra, fituese e Festivalit të Orkestrave Frymore
  • 2008-07-19

Shkodra, fituese e Festivalit të Orkestrave Frymore

  Orkestra frymore e Shkodrës është fituese e edicionit të tretë të festivalit të bandave në Shqipëri. Ky ishte vendimi që mori të dielën në mbrëmje juria me kryetar Thoma Gaqin dhe anëtarë Agim Krajkën, Ilir Gjonin, Fatos Jahon, Panajotis Vlahosdhe Pasionare Nikën. Në vend

No Pic available
  • 2008-03-15

Arti që lindte përtej komunizmit

Qyteti ku çdo i huaj që kishte mundur të vizitonte Shqipërinë komuniste dhe i shënonte me ngut në ditar ditët në të, përtej jetës së zakonshme si në çdo hapësirë tjetër shqiptare, mundohej të ngjizte atë çfarë dominon më shumë brenda tij, lidhjet me kulturën. Pavarësisht sl

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama