Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2013-04-03

Skënderbeu i Zadesë Nga arkivate Moskës në sallën e kuqe në Prishtinë

TIRANE - “Skënderbeu” i Çesk Zadesë, vepra simfonike me një histori të pazakontë që nga shkrimi i partiturave, zhdukja e tyre dhe zbulimi në arkivat ruse...u vu në skenë për herë të parë mbrëmjen e 31 marsit n&e

No Pic available
  • 2013-02-15

Artistët dedikim Shqipërisëme piano dhe violinë!

TIRANE - Tre vjet punë, tre vjet kërkime, prova dhe më në fund një album që prezanton një pjesë të rëndësishme të muzikës shiqptare. Dy virtuozë, violinisti Klajdi Sahatçi dhe pianistja Dhurata Lazo,  sapo kanë re

"Skënderbeu" i restauruar
  • 2012-12-04

"Skënderbeu" i restauruar

Filmi “Skënderbeu”, 59 vjet pas realizimit , ka tingëlluar ndryshe në premierën e tij mbrëmjen e djeshme në Tiranë. Një trupë prej 60 aktorësh kanë dubluar zërat origjinalë, në filmin e restauruar me parametra b

Koncerti jubilar Rrugetimi i Kombit ne Pallatin e Kongreseve
  • 2012-11-29

Koncerti jubilar Rrugetimi i Kombit ne Pallatin e Kongreseve

Në një atmosfere me të vërtetë festive është  mbajtur koncerti jubilar "Rrugëtimi i Kombit" në Pallatin e Kongreseve, ku interpretuan artistët më në zë shqiptarë, të famshëm edhe në skenat botëro

No Pic available
  • 2012-08-02

“100 Vjet Pavarësi” - Një udhëtim imagjinar festiv!

100 Vjet Pavarësi Kombëtare, një shekull ngjarjesh dhe përmbysjesh që, nuk mund të kuptohen nëse nuk zbresim poshtë qindra e mijëra vjet të shkuara deri në tabanin pellazgjik dhe nuk fluturojmë njëherësh lart, prej nga sot në

Ekspozohen partiturat e rralla te Zadese
  • 2012-06-08

Ekspozohen partiturat e rralla te Zadese

Ekspozohen për herë të parë disa partitura origjinale të simfonive si dhe kopjet e partiturave të filmit Skënderbeu që janë krijuar nga duart e babait të muzikës Shqiptare artistit te popullit Çesk Zadesë në kuadër t&eum

Skënderbeu vjen  në atdhe, partiturat  i kthehen familjes
  • 2012-06-08

Skënderbeu vjen në atdhe, partiturat i kthehen familjes

Posteri i filmit Skënderbeu në gjuhën ruse Në 85-vjetorin e Çesk Zadesë ekspozohen partet. Muzika e filmit sështë luajtur asnjëherë e plotë në Shqipëri, por mbi një suitë të 95-s Më shumë se ekspozimi i tyre fizik, që mbart me vete dhe një lloj kurioziteti për kohën e largët

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama