Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
85-vjetori i Zadesë, paraqiten partiturat e “Skëndërbeut”
  • 2012-06-07

85-vjetori i Zadesë, paraqiten partiturat e “Skëndërbeut”

Përkujtimorja e 85-vjetorit të kompozitorit më të madh të shek XX Cesk Zadeja ka sjellë për herë të parë partiturat e filmit Skëndërbeu të vitit 1952. Edhe pse Artisti i madh nuk i pa kurrë keto partitura, ishte i biri Alban

Përkujtohet Çesk Zadeja
  • 2012-06-06

Përkujtohet Çesk Zadeja

Gazeta Shqip85-vjetori  Në kujtim të kompozitorit Çesk Zadeja, Këshilli i Muzikës Shqiptare dhe Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Kosovës, do të mbajnë sot një takim me rastin e 85-vjetorit të lindjes. Ak

No Pic available
  • 2012-04-08

"ARBERESHA" Zbulohet opera e parë shqiptare

TIRANË- Ata janë 10! Muziktarët rilindas, që hodhën themelet e tingujve shqip pothuaj një shekull më parë, vijnë tok në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, për të na dhënë emocione të jashtëzakonshme.

Nocioni malok  në tri kohë
  • 2012-04-02

Nocioni malok në tri kohë

AGRON GJEKMARKAJ Në ligjërimin e përditshëm, në atë politik, mediatik, artistik dhe popullor, ndeshim jo rrallë nocionin “malok”. Fjala malok është një epitet fyes, i cili për përdoruesit nënkupton ata banorë që vijnë në Tiranë nga Veriu i vendit, madje edhe ata që nuk

No Pic available
  • 2012-03-02

Lezha përkujton sot Besëlidhjen e 2 marsit 1444

LEZHE - Qyteti i Lezhës përkujton sot Besëlidhjen e 2 marsit 1444. Festimet fillojnë në orën 11 në Bashki, ndërsa në aktivitete do të jenë të pranishëm kryeministri i Shqipërisë, z.Sali Berisha dhe ai i Kosovës, z.Hashim

No Pic available
  • 2012-03-02

Besëlidhja e Lezhës, Berisha: Me Skënderbeun fitoi dhe Kosova

LEZHE - Përkujtohet 568-vjetori i Kuvendit të Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme të kombit shqiptar. Në festimet e organizuara marrin pjesë kryeministri Berisha, personalitete të larta të vendit, Kosovës, Maqedonisë dhe Malit të Zi. Në ceremoninë me moton “Dita e Bes

No Pic available
  • 2012-03-02

Besëlidhja,Berisha në Lezhë Topi uron nga Tirana, iu mohua fjala në ceremoni

LEZHE - Përkujtohet 568-vjetori i Kuvendit të Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme të kombit shqiptar. Në festimet e organizuara marrin pjesë kryeministri Berisha, personalitete të larta të vendit, Kosovës, Maqedonisë dhe Malit të Zi.Në ceremoninë me moton “Dita e Besë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama