Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
ÇESK ZADEJA KOMPOZITORI QE BERI EPOKE
  • 2011-08-18

ÇESK ZADEJA KOMPOZITORI QE BERI EPOKE

17-08-2011 / NGA DR. ENO KOÇO Çesk Zadeja është kompozitori që me krijimtarinë e tij krijoi një epokë të tijën midis epokave të ndryshme të historisë së muzikës shqiptare. Ai qëndron diku në qendrën e nj&eu

No Pic available
  • 2011-08-03

Lyrical Son: Dëgjoni muzikën e vërtetë, jo tallava

Festim Arifi, i njohur si Lyrical Son, gjatë një interviste thotë se ai nuk ka menduar kurrë t’i futet politikës, pasi nuk është i korruptuar, ndërsa këtë e ka edhe porosi nga babai i tij. “Unë jam djali i diplomatit. Asnjëherë nuk kam menduar të futem në politikë, e kam porosi n

No Pic available
  • 2011-05-31

Tinguj virtuozë nga Shqipëria në Paris

Pas një seri koncertesh në disa vende të Europës, pianistja Dhurata Lazo do të japë një koncert recital në teatrin "Rendez Vous-d'Ailleurs" të Parisit, ku pianistja shqiptare, e duartrokitur në shumë skena botërore për shkëlqimin e interpretimit dhe vëmendjen e saj kushtuar pianos, do

No Pic available
  • 2011-05-04

Për nder të klasikëve

Të hënën mbrëma në Teatrin Kombëtar u mbajt koncerti i Ansamblit Rexho Mulliqi, me tenorin Luan Durmishi, i dirigjuar nga Kushtrim Gashi. Motoja e koncertit ishte nderimi i kompozitorëve klasikë shqiptarë, megjithëse synimet e ansamblit duket të jenë shumë më të mëdha se kaq. Nga Arb

No Pic available
  • 2011-05-03

Dy talente në përballjen me publikun vlonjat

Një përballje e talenteve të reja me publikun ishte koncerti simfonik i zhvilluar në Teatrin “Petro Marko” të qytetit të Vlorës, nën drejtimin e dirigjentit të sapo diplomuar Mario Rapaj si dhe motrës së tij, pianistes Paola Rapaj. Nën përkujdesjen e udhëheqësit artistik Alqi Lep

No Pic available
  • 2011-04-21

Dhurata Lazo: Në Francë me Tonin Harapin

21/04/2011  Do të donte që këtë herë më shumë se çdo gjë të fliste për muzikën shqiptare. Këtë vuri në pah pianistja e njohur Dhurata Lazo, ndërsa vërente se nuk donte të përsëriste gjëra të thëna e të njohura tashmë për të, por diçka që me të vërtetë ia vle

No Pic available
  • 2010-07-24

Taulant Pustina, Tirana nuk mund të bëhet si Roma, Londra, Parisi

Intervista/ Një skenograf klasik jep imazhin për kryeqytetin Taulant Pustina prej 25 vitesh sht skenograf dhe kostumograf n Teatrin e Operas dhe Baletit. Ndonjher punon edhe pr Teatrin Kombtar. Ky ka qen nj nga sezonet m t ngarkuara pr Pustinn: ka realizuar dy premiera n Opera d

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama