Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2010-06-30

TOB mbyll sezoninme kryeveprënballkanase “Zorba”

TIRANë- Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit mbylli sezonin artistik me një nga kryeveprat ballkanike “Zorba”, me muzikë të Mikis Theodorakis dhe libret të shkrimtarit Nikos Kazanzakis. Baleti me dy akte “Zorba shfaqet për herë të parë në skenën shqiptare, koreografia e

No Pic available
  • 2010-06-11

Audienca ngjitet në skenën e Metropolit

Në vijim të sezonit artistik të Teatrit të Metropolit, ish presidenti çek, Vaclav Havel dhe Audienca u ndalën mbrëmë në sallën e Teatrit të Metropolit. Shkruar nga dramaturgu çek, Vaclav Havel, për vitet të tëra edhe president i Çekisë, Audienca ka copëza të jetës së autorit.

No Pic available
  • 2010-06-11

Studentë të Akademisë së Arteve, koncert me orkestër

Koncerti U interpretuan pjesë nga Shupo, Zadeja dhe Liszt Me rastin e mbylljes së stinës koncertore 2009-2010 në sallën e Akademisë së Arteve, orkestra e studentëve të Akademisë në drejtimin e Alqi Lepurit, artist i merituar, mbajtën dje një koncert, ku u interpretuan pjesë nga kompoz

No Pic available
  • 2010-06-10

Arjan Sukniqi: Zorba, baleti filozofik që sjell mentalitetin real ballkanik

Në Teatrin e Operës dhe Baletit pritet të ngjiten rreth 200 artistë shqiptarë Në vijim të sezonit artistik në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit këto ditë pritet të shfaqet vepra e njohur me përmasa botërore Zorba, e cila është cilësuar si vepra më e rëndësishme e baletit

No Pic available
  • 2010-05-20

Letra/Braktisni dështakun dhe mashtruesin Rama

Kur përmenden grevat e urisë, kujtoj me respekt sakrificën e grevistëve: Fatos Jahos, Besnik Doshlanit, Alban Zadesë, Ilir Mërtirit, Dionis Delisë, Besim Mesitit; organizatorëve Edmond Tullumani, Vangjush Furxhi, Kastriot çipi; mbështetësve të shumtë si Pjetër Arbnori, Limos Dizdari, Y

No Pic available
  • 2010-05-16

Shupo shqipëron poezitë ‘ilegale’ të Staneskut

Alma Mile Kur ishte vetëm 19 vjeç e kishte lënë pas vetes një vend të mbyllur, që pretendonte se ishte "shkëmb graniti në buzë të Adriatikut", ai mahnitej kur dëgjonte se si ata njerëz flisnin aq hapur e nuk i trembte asgjë. Poeti Nikita Stanesku binte në sy ndër të tjer

No Pic available
  • 2010-03-25

Alfons Balliçi, mbreti i kitarës që nisi punën në lokalet e natës 11 vjeç

Autori i Lajmit: Denisa Kona Të ulesh të bisedosh me një mjeshtër si Alfons Balliçi është një kënaqësi e veçantë. Kënaqësi që buron nga kureshtja për të mësuar më shumë mbi jetën e një isntrumentisti virtuoz, pasionin e tij të shndërruar në filozofi të jetuari, por edh

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama