Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2010-03-14

Delina një frymëmarrje e re artistike, që solli një përjetim të bukur

Artistë të njohur të artit vlerësojnë veprën e Zadesë në skenën e TKOBMes vegimesh legjendare e dramatike zbriti në skenë e TKOB vepra e Çesk Zadesë, baleti Delina. Me muzikë të artistit të madh Zadeja dhe koreografi nga i njohuri Agron Aliaj, kjo vepër erdhi premierë, ku dirigjimi

No Pic available
  • 2010-03-11

Taulant Pustina: Delina, një abstragim në mesjetën e hershme shqiptare

Skenografi dhe kostumografi i njohur zbulon sekretet, që sollën në skenë veprën e Çesk Zadesë në një mjedis arbërorBaleti Delina me muzikë të artistit të madh Çesk Zadeja dhe libret të Agron Aliajt u rikthye në skenën e TKOB pas 46 vjetësh. Skenografia dhe kostumografia erdhën të

No Pic available
  • 2010-03-06

Delina, tri legjenda arbërore në TKOB

Shfaqja Baleti do të vihet në skenë edhe sot e nesër në mbrëmje U shfaq dje në mbrëmje, në sallën e teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në Tiranë, baleti “Delina”. Me muzikë të çesk Zadesë, për koreografinë e “Delinës” u kujdes koreografi Agron Aliaj

No Pic available
  • 2010-03-05

Me vegime legjendare, Delina sonte ngjitet në skenë

Me vegimesh legjendare dramatike lartësohet dueti i dashurisë në veprën e Çesk Zadesë Delina, e cila ngjitet sonte në skenën e TKOB. Baleti premierë me 2 akte vjen me koreografi nga Agron Aliaj, kjo vepër do të vijë në skenë dhe në datat 6 dhe 7. Dirigjimi i veprës i është besuar d

No Pic available
  • 2010-03-03

Mes legjendash dramatike ngrihet dueti i dashurisë së Delinës

Autori i Lajmit: redaksiaMes vegimesh legjendare dramatike lartësohet dueti i dashurisë së dlirë të Delinës dhe Arbanit. Shoti vuan. Sa lind dashuria e dlirë, ajo përgojohet nëpër thashethemet e fjalëhapësve që në festën e pranverës përfitojnë nga maskat. Të dashuruarit presin q

No Pic available
  • 2010-03-03

Delina e Çesk Zadesë, rikthehet në TKOB pas 46 vjetësh

Delina, mes vegimesh legjendare dramatike lartësohet dueti i dashurisë Delina do të jetë baleti me 2 akte, i cili do të vijojë sezonin artistik në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Me muzikë të artistit të madh Çesk Zadeja dhe koreografi nga Agron Aliaj, kjo vepër do të vijë n

No Pic available
  • 2010-02-28

Ritakimi me Çesk Zadenë

I kthyer nga Kanadaja posaçërisht për (ri)vënien në fillim të marsit të baletit “Delina” të çesk Zadesë, e gjen në sallën e provave. Sapo ka mbaruar punën me orkestrën dhe tashmë përpiqet të kalojë ca pjesë në piano. Mundohet të mos e humbasë sensin e humorit edhe p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama