Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2010-02-10

TOB/ 1 premierë në muaj, drejtori Ciko tregon për kalenderin e shfaqjeve

Premiera operistike "Manon Lescaut" do të jetë shfaqja e cila në 14 shkurt do të çeli sezonin e ri artistik të Teatrit të Operas dhe Baletit. Do të jenë rreth 10 premiera që do të ngjiten në skenë përgjatë vitit 2010 kjo një politikë e re që po ndjek drejtori i TOB-it Zhani Ci

No Pic available
  • 2010-01-16

Agron Aliaj: Baleti është premisa ime shpirtërore e lindur

Me një karrierë 50-vjeçare si koreograf, vjen në “Albania Weekend” mjeshtri i skenës shqiptare, Agron Aliaj. “Jeta ime ishte e destinuar plotësisht t‘i dedikohej artit të bukur të baletit”, - shprehet legjenda e baletit shqiptar. Për mjeshtrin e skenës të bërit art është një

No Pic available
  • 2009-07-07

Shkodër, një sektor për mbivendosjen e pronave

 SHKODER/ RIDVAN DIBRAKrijohet një sektor i veçantë pranë Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Shkodër, me qëllim verifikimin e të gjithë ankesave të qytetarëve për mbivendosje pronash apo tjetërsim të tyre. Kërkesat e vazhdueshme të të interesuarve pë

No Pic available
  • 2009-05-16

Java e Kulturës Shqiptare në Gjermani

Një koncert me muzikë të zgjedhur klasike nga Shqipëria është dhënë në qytetin Dyseldorf të Gjermanisë, në kuadrin e së ashtuquajturës “Java e kulturës shqiptare” brenda tij. I organizuar dhe drejtuar nga Desar Sulejmani, ky koncert shpalosi disa nga instrumentimet më dinjitoze

No Pic available
  • 2009-05-03

ZANA TURKU, Ta dirigjosh jetën si partiturë të Moxartit

Petrika GROSI Dirigjentja Suzana Turku, njëherësh zëvendësministre e Turizmit dhe Kulturës, vjen sot si personazhi i radhës në faqet e suplementit të përjavshëm “Albania Weekend”. Në intervistën që vijon, Zana rrëfen mbi fëmijërinë e saj, dashurinë e hershme për kanton e më

Shënime me rastin e promovimit të librit “Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha”, e autorit Fahri Balliu
  • 2009-04-28

Shënime me rastin e promovimit të librit “Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha”, e autorit Fahri Balliu

Fillimisht, dua te falenderoj organizaten Pan-Shqiptare “Vatra” per ftesen qe me beri per t’i thene dy tri fjale ne lidhje me librin e publicistit dhe gazetarit Fahri Balliu, “Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha” dhe te pershendes autorin dhe te gjithe pjesemarresit ketu - që

Te varri i babait të muzikës shqiptare
  • 2009-04-24

Te varri i babait të muzikës shqiptare

Ndër emrat e mëdhenj të muzikës shqiptare, pa dyshim që emri Çesk Zadesë renditet në krye të kësaj plejade të shquar artistësh që vunë themelet e Artit tonë muzikor profesionist. Që prej 12 vjetësh trupi i tij prehet në varrezat e Sharrës në n jë varrë të rregulluar buku

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama