Rezultate te kerkimit per termin: +Zades

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] zades / docs[0] 80 / hits[0] 124 /
No Pic available
  • 2009-03-17

"Gjenerali...." i magjishëm

Intervistë me dirigjentin Bujar Lapaj Publiku mirëpret rikthimin e Gjeneralit pas 32 vjetësh. Të katër netët e shfaqjes baleti shoqërohet me duartrokitje. Javën e kaluar baleti "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" u ngjit për katër net në skenën e teatrit të Operës dhe Baletit.

No Pic available
  • 2009-02-08

Melpomeni Nelaj, zëri melodioz i skenës

Melpomeni Nelaj është një emër i talentuar në artin shqiptar. Ajo ishte një nga zërat më brilante të skenës. Edhe pse ajo nisi Shkollën Teknike në Tiranë, talenti i saj spikati dhe më pas nisi e përfundoi me sukses në vitin 1954, Liceun Artistik Jordan Misja. Pedagogia e saj, Artist

Rifat Teqja.,  Udhërrëfyesi i formimit të  shkollës shqiptare të dirigjimit
  • 2009-01-31

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit

>Dirigjenti  i njohur vlerësohet për kontributi e tij në artin shqiptar. Promovohet libri Bacheta shqiptare e dirigjimitDirigjenti Rifat Teqja është pa dyshim një prej emrave, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Për të vlerësuar kontributin e tij, dje mes

No Pic available
  • 2009-01-14

Ciko rikthen “Virtuozët” për një mbrëmje në Tiranë

Petrika GROSI Një mbrëmje e veçantë koncertore me Orkestrën e Harqeve “Virtuozët e Tiranës” do të zhvillohet më 20 janar në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë. Pjesët që do të interpretohen u përkasin Rosinit, Çajkovskit, Kreislerit, Zadesë, Zoraqit etj. E ve

INSTRUMENTISTET,  Rikthehen Virtuozët e Tiranës, me veprat e Rossinit, Çajkovskit e Zadesë
  • 2009-01-14

INSTRUMENTISTET, Rikthehen Virtuozët e Tiranës, me veprat e Rossinit, Çajkovskit e Zadesë

/>Ashtu si 20 vjet më parë, në datën 20 janar në Tiranë do të jepet koncerti i Orkestrës së harqeveVirtuozët e Tiranës, e krijuar rreth 20 vjet më parë, me nxënës 12-16 vjeçarë të Liceut Artistik në Tiranë nga mësuesi i tyre, Orkestra e Harqeve pati që në fillim sukses të plo

No Pic available
  • 2009-01-09

Faleminderit PAX DEI!

Nga Alqi Lepuri* E filloj me falënderim këtë shkrim, sepse është e vetmja fjalë e thjeshtë që mund të thuhet me natyrshëm midis njerëzve, të cilët ndajnë ndër shumë vite të njëjtat emocione, të njëjtin respekt për punën madhështore të realizuar nga të gjithë pjesëtarët

No Pic available
  • 2008-12-22

Një "Portret" për kompozitorin Kozma Lara

Kompozitori Kozma Lara, "Artist i Merituar", i përket gjeneratës së krijuesve shqiptarë të muzikës që kanë meritën e madhe të drejtimit të saj në rrugën e profesionalizmit. Krahas Jakovës, Zadesë, Daisë, Zoraqit e Harapit, kompozitori Lara dha kontribute të çmuara për formimin e n

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama