Rezultate te kerkimit per termin: +Zbulimi

Total: 5656
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:24.223Z

Zbulimi që ndryshon mjekësinë

Thatësira në gjetjen e antibiotikëve të rinj mund të ketë përfunduar pas një zbulimi të fundit që kanë bërë disa kërkues amerikanë. Metoda e tyre e re për rritjen e baktereve ka bërë që të krijohen 25 antibiotikë ë rinj, njëri prej të cilëve është shumë premtues. Hera e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.950Z

Zbulimi arkeologjik: Trukimi i ndeshjeve, e bënin edhe në lashtësi!

Një papirus i zbuluar 100 vite më parë, më në fund është përkthyer dhe prej tij ka dalë në pah një e vërtetë tepër shqetësuese edhe për ditët e sotme: trukimi i ndeshjeve  Mundja profesionale e ditëve të sotme përmban disa elementë teatralë dhe të parashikuar dhe kjo nuk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:12.333Z

Zbulimi i 22 anijeve antike në Greqi, më i madhi në historinë moderne të arkeologjisë nënujore

TIRANË, 4 Nëntor / ATSH / - Mediat e specializuara të historisë dhe arkeologjisë nënujore kanë njoftuar së fundmi se zbulimi i 22 anijeve antike në të njëjtin vend në zonën e ishujve Fourli në Greqi nga ekipi amerikano-grek, është zbulimi më i madh në historinë moderne të arkeol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.470Z

Zbulimi i trafikut, droga katapultohet nga Meksika në SHBA

Trafikantët e drogës e shfrytëzojnë shpikjen e lashtë - katapultin, si mënyrë e re për ta kaluar marihuanën nga Meksika në shtetin amerikan të Arizonës. Zbulimi i dy "katapultëve të drogës" në shtetin kufitar meksikan Sonora, është zhvillimi më i ri në luftën e tregtarëve të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.756Z

Zbulimi i super Tokës

Në vitet ‘90, kur astronomët sapo kishin nisur që të zbulonin planetë të rinj në hapësirën qiellore, që silleshin rreth yjeve të largët, thuajse çdo zbulimi të tij i jepej një hapësirë shumë e gjerë mediatike. Ndërsa sot, numri i planetëve të rinj ka kapur shifrën 400 dhe q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:33.532Z

Zbulimi i David Cameron: Jam kushëriri i Kim Kardashian

Kryeministri britanik,  David Cameron ka zbuluar se ai është kushëri i të famshmes Kim Kardashian. Cameron ka thënë se ai është kushëri i 13-të me vajzën e njohur amerikane, e martuar aktualisht me reperin Kanye West me të cilin ka dhe një vajzë. Këtë zbulim kryministri britanik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.651Z

Varri masiv në Serbi, Manaj: Zbulimi pas presionit të BE

Zbulimi i varrezës masive në Rashkë është rezultat i presionit të Bashkimit Evropian dhe EULEX-it ndaj Serbisë. Kështu u shpreh për Alsat Zv/Kryeministri i Kosovës, Ramë Manaj, duke shtuar se bashkësia ndërkombëtare duhet të vazhdojë presionin ndaj Beogradit për gjetjen e varrezave

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama