Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2018-08-02

Shuhet në moshën 83-vjeçare artisti i njohur Gaqo Çako

Shuhet në moshën 83-vjeçare Artisti i Popullit, Mjeshtri i Madh Gaqo Çako. Tenori legjendar, Gaqo Çako është i rreshtuar në emrat e mëdhenj të Panteonit të muzikës shqiptare si Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj. Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi në konservatorin Çajkovski të Mos

Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar
  • 2016-09-08

Rreziku i Mr.Betonit/Shkatërrimi i mbi 60 viteve investim në Teatrin e Operës dhe në Teatrin Kombëtar

Plani ogurzi i Edi Rames nisur që një dekadë gjysëm më parë sot u zyrtarizua publikisht me të gjithë përbërësit e tij duke filluar me një mashtrim dhe deformim të historisë së TKOB-se me përcaktimin si vit i 60-vjetorit të krijimit në një kohë që shfaqja e parë operistike d

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë
  • 2016-05-18

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë

Nga Piro Milkani   Ne vitin e larget 1936 Mbreteria Shqiptare kishte hyre ne nje faze stabiliteti relativisht te mire. Eshte e vertete se ne gazetat e kohes shkruhej se atje larg ne Spanje po zhvillohej nje lufte civile midis forcave republikane dhe ushterive te gjeneralit Franko ku  edhe 

Roma e Klement Zoraqit, vjen në Tiranë
  • 2016-02-15

Roma e Klement Zoraqit, vjen në Tiranë

Një vizion personal të një qyteti antik, është ajo çka piktorit Klement Zoraqi, ka sjellë në ekspozitën e tij personale "Roma Archi -Natura", e cila do të qëndrojë e hapur në Galerinë "Fab", deri më 17 shkurt . Në Romë, vendin ku gjurmët e qytetërimeve qysh prej së lavdishmes P

Simon Gjoni , kompozitori i skalitur në pentagramin e muzikës shqiptare
  • 2015-10-31

Simon Gjoni , kompozitori i skalitur në pentagramin e muzikës shqiptare

-U nda nga jeta në 31 Tetor 1991-Tirane, 31 Tetor/ATSH-Flora Nikolla/- Eshtë një këngë, të cilën jetëgjatësia e pakundërshtueshme artistike e ka shpallur pa zyrtarizma burokratike Himn të muzikës lirike shqiptare. Është kënga "Lule bore"...(!) Po të pyesësh njerëz, se cili është

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin
  • 2014-12-27

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin

e Premte 26 Dhjetor 20141450 pm p classwp-caption-textEnver Hoxha dhe Mehmet ShehubrbrHoxha Shehut Ta zevendesojme pa zhurmebrbr8220Na duhet nje Himn si Internacionalja qe te pasqyroje realitetin tone socialist8221br brEnver Hoxha lideri komunist qe drejtoi Shqiperine me dore te

No Pic available
  • 2013-11-26

Liceu ynë, fletë nga ditari pedagogjik, botimi me i fundit i profesor Klement Zoraqi

Doli botimi me i fundit i profesor Klement Zoraqit, me titull LICEU YNË, fletë nga ditari pedagogjik. Promovimi i ketij libri me piktura dhe shkrime eseistike, mblodhi personalitete te botes akademike dhe artistike. Vete autori u shpreh se eshte munduar te zgjedhe tema qe perfshijne te gjithe fush