Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Total: 60
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:13.524Z

Baleti i Kadaresë dhe katër të tjerë

Vepra e Ismail Kadaresë, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” do të jetë premierë baleti në Teatrin e Operës dhe Baletit, që do të realizohet me koreografi të Agron Aliajt. Kjo vepër vjen si memorial në 100 vjetorin e lindjes së Nikolla Zoraqit, muzikën e së cilës e ka kompozuar. Kj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:13.691Z

Teatri i Operas miraton kalendarin artistik për vitin 2009

 Një vit me emra të mëdhenj si Verdi, Belini, Shtraus e Çajkovski. Vepra voluminoze, por edhe mbrëmje kushtuar personaliteteve muzikore shqiptare e të huaja, koncerte të vogla, të cilat do ta mbajnë hapur derën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, përgjatë gjithë viti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:59.028Z

Nikolla Zoraqi, “Jeta mbaron – vepra vazhdon”

Tradita e mirë e botimeve jubilare ka nxitur publikimin e librit për Nikolla Zoraqin me titull që buron nga postulati se dimensionet e artit dhe veprave me vlera të vërteta, tejkalojnë jetën tokësore të autorëve të shquar. Në këtë kontekst “Jeta mbaron – vepra vazhdon” i shkon m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:30.082Z

Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur, Vepra që tronditi skenën e teatrit të operës

Flasin njerëzit e skenës, regjisori Mihal Luarasi, dirigjenti Alqi Lepuri dhe koreografi Llaqi NakoBaleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur bazuar mbi romanin e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, për vlerat artistike dhe mesazhin që ajo përcolli u quajt nga personalitet e artit dhe kulturës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.450Z

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:30.035Z

Pritja e ftohtë e "Gjeneralit"

Rikthimi i baletit "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" në skenën e TKOB është pritur ftohtë nga publiku. Salla e mbushur plot me spektatorë është gjendur paksa e habitur me këtë rivënie pothuajse pas 25 vjetësh. Versioni i ripunuar nga Laura Frigato në bashkëpunim me koreografin venda

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.940Z

Historia e nje kenge ne TOB me 11 Prill

Rinia e viteve 70 në stil të jetuarit dhe me ëndrrat e saj do të vijë në skenë përmes baletit. “Historia e një kënge” me muzikë të Nikolla Zoraqit dhe libret të Agron Aliajt. Premiera e kësaj vepre ka qenë n&eum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama