Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2010-08-31

Himni i flamurit

Nj dokumentar pr 100-vjetorin e pavarsis Projekti i nj dokumentari mbi himnin e flamurit, vetm n mbledhjen e fundit t bordit t Qendrs Kombtare Kinematografike ka mundur t marr miratimin. Ndonse gjithka sht ende n letr, regjisori Petrit Ruka tregon paraprakisht se do t jet nj dokumentar artistik. Ndr

No Pic available
  • 2010-06-02

Ndahet nga jeta violinisti i shquar, Bogdo

Ndahet nga jeta violinisti dhe pedagogu i shquar shqiptar, Genc Bogdo. Ai ishte diplomuar në Akademinë e Pragës. Që nga vitet 1950 e deri vonë ka zhvilluar një veprimtari intensive koncertesh. Si një ndër solistët më të dalluar të violinës, ka interpretuar mbi 300 ko

No Pic available
  • 2010-04-28

Prezantohet në MKTRS edicioni i parë i Festivalit të Beratit

Edicioni i Parë i Festivalit të Beratit është prezantuar në Ministrinë e Kulturës Turzimit Rinisë dhe Sporteve si ngjarja më e re që do të nisë nga data 1 deri në 9 Maj në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Shqipëri. Përmes tingujve të drejtuesve të festivalit muzikor të

No Pic available
  • 2010-03-09

Baleti “Delina”, një ngjarje kulturore europiane

TIRANE-Më datat 5, 6 dhe 7 mars, në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë, publiku kryeqytetas pati rastin e rrallë që të shijojë përsëri muzikën e çesk Zadejës (1927-1997), të njohur tej e mbanë si "babai" i muzikës shqiptare. Bëhet fjalë për baletin "

Llapaj freskon dorëshkrimet e traditës
  • 2010-03-07

Llapaj freskon dorëshkrimet e traditës

Dirigjenti Bujar Llapaj mbron idenë e rikthimit të muzikës së traditës, vepra të Ibrahimit, Zadejës, Zoraqit, Harapit, Gaqit në Teatrin e Operës. Ai tregon edhe për dëmtimit të materialeve origjinale, punën për dixhitalizimin e tyre, dhe veprat që nuk u shfaqën kurrë Këtë fun

Sa spektatorë pati kultura në 2009
  • 2010-01-28

Sa spektatorë pati kultura në 2009

Raporti i mangët i institucioneve të kulturës në Tiranës, tregon një numër të ulët spektatorësh me biletë në Teatrin e Operës, Teatrin Kombëtar, Teatrin e Metropolit apo në Galerinë e Arteve. Ku gabojnë hartuesit e repertorit dhe të politikave për tërheqjen e publikut? Përse sal

No Pic available
  • 2010-01-16

Agron Aliaj: Baleti është premisa ime shpirtërore e lindur

Me një karrierë 50-vjeçare si koreograf, vjen në “Albania Weekend” mjeshtri i skenës shqiptare, Agron Aliaj. “Jeta ime ishte e destinuar plotësisht t‘i dedikohej artit të bukur të baletit”, - shprehet legjenda e baletit shqiptar. Për mjeshtrin e skenës të bërit art është një