Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2009-11-26

Vikena Kamenica,me një album për miqtë

 alma milePër një orë ajo do të jetë kameleon. Do të jetë vajza rebele, e çmendura, e dashuruara e ëmbël, i riu fodull e djaloshi që ngre ndoshta dollinë e fundit të jetës. Pasi e kemi parë nën petkat e shumë karaktereve, nga njëra operë në tjetrën, mexosopranoja Vike

No Pic available
  • 2009-11-13

David Tukiçi: Jeta është ëndërr

Kompozitori në një intervistë për muzikën e koncertit të sotëm në AA, për shkëputjen nga muzika e lehtë, nivelet e zhvillimit të sotëm, krjimin e tij të parë operistik "La vitta è sogno", TOB më 2010-n dhe... për vetminë Sonte, ora 19.00, në Akademinë e Arteve, Orkestra

No Pic available
  • 2009-11-07

Kështu e njoha Panajot Kanaçin

Një monografi nga Albert Janku për jetën dhe koreografinë e Panajot Kanaçit "Ai e dashuronte vallen popullore, megjithëse dikujt mund t'i dukej se mbante qëndrim jo të drejtë, kur ndërhynte me "tepri" tek origjinali. Ishin të tjera motive brenda tij, që shumëkush nuk i kuptonte asokoh

"Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit" Një sezon artistik, me kryevepra shqiptare dhe botërore
  • 2009-07-04

"Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit" Një sezon artistik, me kryevepra shqiptare dhe botërore

Artistë të njohur shqiptarë dhe botërorë janë ngjitur në skenën operistike gjatë këtij sezoniNjë sezon artistik me kryevepra shqiptare dhe botërore, kjo ishte ajo që prezantoi Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit gjatë këtij sezoni. Për publikun u ngjitën në skenë artistë të n

No Pic available
  • 2009-06-30

Nikolla Zoraqi, “Jeta mbaron – vepra vazhdon”

Tradita e mirë e botimeve jubilare ka nxitur publikimin e librit për Nikolla Zoraqin me titull që buron nga postulati se dimensionet e artit dhe veprave me vlera të vërteta, tejkalojnë jetën tokësore të autorëve të shquar. Në këtë kontekst “Jeta mbaron – vepra vazhdon” i shkon m

No Pic available
  • 2009-06-21

Zoraqi në vigjilje të Ditës së Muzikës

Në vigjilje të 21 qershorit, Dita Ndërkombëtare e Muzikës, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit prezanton sonte, ora 19.00 në hollin e koncerteve "Jeta mbaron...vepra vazhdon" përgatitur nga Zhani Ciko. Në përkujtim të 80-vjetorit të lindjes së kompozitorit Nikolla Zoraqi (1929-2009).

No Pic available
  • 2009-06-20

Një libër për kompozitorin Nikolla Zoraqi

 Në 80-vjetorin e lindjes së kompozitorit, Nikolla Zoraqi, prezantohet libri "Jeta mbaron, vepra vazhdon". Kjo vepër të ndihmon mes faktesh dhe shkrimesh të zbulosh vetë portretin që personalitete bashkëkohës i kanë bërë Nikolla Zoraqit. Ai është dhe një guidë në titu