Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
Jeta mbaron, vepra vazhdon  Në përkujtim të kompozitorit Nikolla Zoraqi
  • 2009-06-19

Jeta mbaron, vepra vazhdon Në përkujtim të kompozitorit Nikolla Zoraqi

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, një mbrëmje kushtuar veprës së kompozitorit   Nikolla Zoraqi, me veprën e tij është në fondin e artë të kulturës shqiptare. Një prej emrave më të shquar të artit shqiptar është dhe kompozitori Nikolla Zoraqi. Ka kompozuar vepra në të gjith

No Pic available
  • 2009-05-11

Arti i blasfemuar kërkon publikun shqiptar

Në sajë të pasionit (dhe jo vetëm) të koreografit Gjergj Prevazi, para katër viteve në qytetin e Durrësit zuri udhë një lloj teatri tërësisht rishtar në mozaikun teatror shqiptar, i quajtur në botë Dance-Theatre. Pra, teatër i vallëzimit (po jo tamam), sepse me këtë term ne kuptoj

No Pic available
  • 2009-03-17

"Gjenerali...." i magjishëm

Intervistë me dirigjentin Bujar Lapaj Publiku mirëpret rikthimin e Gjeneralit pas 32 vjetësh. Të katër netët e shfaqjes baleti shoqërohet me duartrokitje. Javën e kaluar baleti "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" u ngjit për katër net në skenën e teatrit të Operës dhe Baletit.

No Pic available
  • 2009-03-17

Baleti “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” i kompozitorit N. Zoraqi

Baleti “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” i kompozitorit Nikolla Zoraqi (A. Popullit) baletmaestër A. Aliaj (A. Popullit) bazuar mbi motivet e romanit me të njëjtin titull të shkrimtarit I. Kadare, është nga veprat e rëndësishme të muzikës skenike shqiptare. Kjo vepër është vënë n

Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur,  Vepra që tronditi skenën e teatrit të operës
  • 2009-03-14

Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur, Vepra që tronditi skenën e teatrit të operës

Flasin njerëzit e skenës, regjisori Mihal Luarasi, dirigjenti Alqi Lepuri dhe koreografi Llaqi NakoBaleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur bazuar mbi romanin e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, për vlerat artistike dhe mesazhin që ajo përcolli u quajt nga personalitet e artit dhe kulturës

No Pic available
  • 2009-03-13

Pritja e ftohtë e "Gjeneralit"

Rikthimi i baletit "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" në skenën e TKOB është pritur ftohtë nga publiku. Salla e mbushur plot me spektatorë është gjendur paksa e habitur me këtë rivënie pothuajse pas 25 vjetësh. Versioni i ripunuar nga Laura Frigato në bashkëpunim me koreografin venda

No Pic available
  • 2009-03-13

“Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, leximi frëng në gjuhën e vallëzimit

Nga Dhurata HamzaiShënoi suksesin e parë të saj premiera e baletit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, e ngjitur mbrëmë në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit me një vizion të ri dhe trajtim skenik të skenografit francez Valerio Ferrari dhe mjeshtrit të koreografisë shqiptare Agr