Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2009-03-11

Zhani Ciko: “Talentet e Operes kosovare, te panjohura per ne”

Petrika GROSI Talentet e Kosovës dhe ajo që po ndodh me artin aty, sidomos me muzikën klasike dhe artistët e rinj të saj, është një gjë thuajse e panjohur në Shqipëri. Dhe kur diçka e tillë është e mjegullt edhe për njërin nga zbuluesit e talenteve dhe përkrahësit më të zellsh

No Pic available
  • 2009-03-10

Nderi në një pullë poste

Në listën e Postës Shqiptare për vitin 2009 janë radhitur 12 tema që do të ilustrohen me pulla. Deri tani asnjë pullë nuk është publikuar. Mes temave: objekte kulturore dhe kulti, përvjetorë, institucione, portrete artistësh shqiptarë dhe të huaj... "Pallati 176" dhe "Shi në plazh"

No Pic available
  • 2009-03-10

Baleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur, në një version modern

Baleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur bazuar mbi romanin e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare do të vijë premierë në skenën e operës nesër për të vijuar dhe në datat 12,14 dhe 15 mars. Kjo shfaqje baleti vjen me një vizion të ri hapësinor dhe trajtim skenik nga skenografi Valerio Fe

No Pic available
  • 2009-03-07

Agron Aliaj: "Gjeneralin..." e kam çliruar nga paragjykimet

I është rikthyer sërish veprës së Kadaresë dhe baletit që vuri në skenë 32 vjet të shkuara. Në një version që konsiderohet modern, Agron Aliaj risjell "Gjeneralin e ushtrisë së vdekur". "Kemi qenë të magjepsur", shprehet ai teksa kujton vënien e parë në ‘77-ën, nën titullin "

No Pic available
  • 2009-03-06

Gjenerali balerin i Kadaresë

Nga Zhani CikoVeprat madhore letrare ngacmojnë përjetësisht krijmtarinë e gjerë artistike. Nuk rreshtin së shfaquri herë mes ngjyrash a formash plastike, herë përmes tingujve a lëvizjeve e shpesh në epokën moderne përmes celuloidit. Versione pas versionesh kanë ardhur, vijnë e do të

No Pic available
  • 2009-03-04

“Gjenerali” i pastruar nga ideologjitë, në skenë

 Alma Mile Pas 32 vitesh kthehet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, por jo më me titullin e “maskuar” “Tokë e pamposhtur”, por me atë origjinal, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”. Bazuar mbi romanin e Kadaresë, muzikë të Nikolla Z

GJENERALI I USHTRISË SË VDEKUR,   Ciko: Një shfaqje që ngacmon kohërat.....
  • 2009-03-04

GJENERALI I USHTRISË SË VDEKUR, Ciko: Një shfaqje që ngacmon kohërat.....

Baleti do të vijë premierë në skenën e operës në datat 11, 12,14 dhe 15 mars Baleti Gjenerali i ushtrisë së vdekur bazuar mbi romanin e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare do të vijë premierë në skenën e operës. Baleti bashkëkohor mban firmat më të rëndësishme të artit shqiptar