Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
 • 2009-03-03

“Marsi kosovar” çel siparin në Tiranë

Drama, balet, teatër, ekspozita, koncerte dhe filma të artistëve shqiptarë e kosovarë do të vazhdojnë të shfaqen në institucionet kulturore të metropolit, në kuadër të muajit “Shqipëri-Kosovë” Petrika GROSI Një sërë aktivitetesh do të vazhdojnë të organizohen edhe përgjat

No Pic available
 • 2009-02-25

“Proka” e ’79-s në Tiranë

I realizuar prej 30 vitesh, filmi “Proka” e regjisorit Isa Qosja shfaqet për herë të parë në Tiranë. Ndonëse, nesër, do të shihet për një grup nxënësish të shkollave, ky film bën historinë e kinematografisë kosovare. “Proka” është cilësuar si një nga filmat më të mirë

No Pic available
 • 2009-02-17

Axhenda e plote e te Muajit te Kultures, Shqiperi-Kosove

Ne daten 17 shkurt, ne Teatrin Kombetar te Operas dhe Baletit ne Tirane, do te organizohet "Mbremja Gala per Pavaresine", koncert me krijimtari te zgjedhur nga vepra te kompozitoreve shqiptare. Ne daten 17 shkurt, ne Gjakove do te realizohet koncerti i perbashket i Ansamblit Popullor Shqiperi dhe A

No Pic available
 • 2009-02-17

Valsi i Kosovës

Romantizmi i francezëve sidomos tek “Valsi i Zhuljetës”, klasikët gjermanë, ariet e famshme italiane, pa iu ndarë edhe patriotizmi shqiptar, do të përcjellin atmosferën festive të pavarësisë së Kosovës. Në Teatrin e Operës dhe Baletit mbrëmja e sotme do t’i ngjajë një koncert

Përvjetori Historik, Frymëzim që buron nga krijimtaria popullore
 • 2009-02-17

Përvjetori Historik, Frymëzim që buron nga krijimtaria popullore

Koncert me rastin e përvjetorit të parë të Pavarësisë së KosovësMe rastin e përvjetorit të parë të shpalljes së pavarësisë së Kosovës sonte në skenën e  Tetarit Kombëtar të Operës dhe Baletit do të organizohet një mbrëmje akademike e titulluar Përvjetori Historik. Kjo mbr

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit
 • 2009-01-31

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit

>Dirigjenti  i njohur vlerësohet për kontributi e tij në artin shqiptar. Promovohet libri Bacheta shqiptare e dirigjimitDirigjenti Rifat Teqja është pa dyshim një prej emrave, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Për të vlerësuar kontributin e tij, dje mes

No Pic available
 • 2009-01-24

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama