Rezultate te kerkimit per termin: +Zoraqit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] zoraqit / docs[0] 67 / hits[0] 100 /
No Pic available
  • 2009-01-24

Nikolla Zoraqi, me veprën e tij në fondin e artë të kulturës

>Një prej emrave më të shquar të artit shqiptar është dhe kompozitori Nikolla Zoraqi. Ai ka qenë një kompozitor shumë prodhimtar. Ai ka kompozuar vepra në të gjitha gjinitë muzikore dhe veprat e tij janë luajtur në të gjitha aktivitetet e rëndësishme të jetës muzikore shqiptare; n

Baleti Gjenerali  , Vepra e bazuar mbi romanin Gjenerali i ushtrisë së vdekur, vjen premierë në Teatrin e Operës
  • 2009-01-22

Baleti Gjenerali , Vepra e bazuar mbi romanin Gjenerali i ushtrisë së vdekur, vjen premierë në Teatrin e Operës

>Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit premton për një stinë artistike me vepra të autorëve të njohur botërorë dhe shqiptarëVepra Gjenerali bazuar mbi romanin e Ismail Kadaresë, Gjenerali i ushtrisë së vdekur do të jetë premierë baleti në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. V

No Pic available
  • 2009-01-18

Teatri i Operas miraton kalendarin artistik për vitin 2009

 Një vit me emra të mëdhenj si Verdi, Belini, Shtraus e Çajkovski. Vepra voluminoze, por edhe mbrëmje kushtuar personaliteteve muzikore shqiptare e të huaja, koncerte të vogla, të cilat do ta mbajnë hapur derën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, përgjatë gjithë viti

No Pic available
  • 2009-01-16

Baleti i Kadaresë dhe katër të tjerë

Vepra e Ismail Kadaresë, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” do të jetë premierë baleti në Teatrin e Operës dhe Baletit, që do të realizohet me koreografi të Agron Aliajt. Kjo vepër vjen si memorial në 100 vjetorin e lindjes së Nikolla Zoraqit, muzikën e së cilës e ka kompozuar. Kj

No Pic available
  • 2009-01-14

Ciko rikthen “Virtuozët” për një mbrëmje në Tiranë

Petrika GROSI Një mbrëmje e veçantë koncertore me Orkestrën e Harqeve “Virtuozët e Tiranës” do të zhvillohet më 20 janar në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë. Pjesët që do të interpretohen u përkasin Rosinit, Çajkovskit, Kreislerit, Zadesë, Zoraqit etj. E ve

No Pic available
  • 2009-01-10

Evanthi Ciko, “nëna” e 268 fëmijëve jetimë

Ilir ÇUMANI* Edhe pse i ka lënë pas të 89 vitet e jetës së saj, ajo ende vazhdon të gëzojë një pleqëri të mbarë, një shëndet të admirueshëm. Duket se natyra është treguar shumë bujare dhe e ka privilegjuar pa masë këtë grua të mirë. Sot, Evanthi Ciko shfaq një pamje të p

No Pic available
  • 2008-12-22

Një "Portret" për kompozitorin Kozma Lara

Kompozitori Kozma Lara, "Artist i Merituar", i përket gjeneratës së krijuesve shqiptarë të muzikës që kanë meritën e madhe të drejtimit të saj në rrugën e profesionalizmit. Krahas Jakovës, Zadesë, Daisë, Zoraqit e Harapit, kompozitori Lara dha kontribute të çmuara për formimin e n