Rezultate te kerkimit per termin: +Abaz +Aliut

Total: 68
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.231Z

Festa e Abaz Aliut, Meta: Bektashizmi, kontribut për atdhedashurinë

Nuk kanë qenë të paktë besimtarët bektashinj, të cilët kremtuan sot festën e Abaz Aliut në malin e Tomorrit në Berat, në ceremoninë e organizuar ka marrë pjesë edhe Presidenti Ilir Meta. Gjatë fjalës së fjalës e tij, Meta shprehu mirënjohjen për përpjekjen titanike të nismëtar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.401Z

Kryeministri Berisha merr pjesë në pelegrinazhin e përvitshëm të bektashinjve në malin e Tomorrit

- Qeveria do të mbështesë pelegrinazhin në varrin e Baba Abaz Aliut, duke ndërhyrë në infrastrukturë Sot paradite, Kryeministri Berisha mori pjesë në pelegrinazhin e përvitshëm të bektashinjve që organizohet në nderim të Baba Abaz Aliut, në majën e Malit të Tomorrit. Në kët

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.233Z

Mijëra pelegrinë festojnë në malin e Tomorrit

Mijëra vizitorë nga vendi, Kosova e Maqedonia ndodhen në Tomorr prej datës 19 gusht, kur mali kthehet në qendër pelegrinazhi për ditët e shenjta të Abaz Aliut. Pelegrinëve iu duhet të bëjnë një rrugë të vështirë, por duket se asgjë nuk i pengon ata, pasi edhe këtë vit, mali ka q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.263Z

Tomor, mijëra pelegrinë në malin e shenjtë të perëndive

Varri i Abaz Aliut, në majën më të lartë të malit Tomor “Vendi i perëndive”, në majë të malit të Tomorit, pret prej 3 ditësh mijëra pelegrinë. E pagëzuar si festa e bektashinjve, ajo prej vitesh nuk mbledh vetëm besimtarë të devotshëm, por edhe të feve të tjera, të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.228Z

Pelegrinazhi në Malin e Tomorit

Në malin e Tomorit në Berat zhvillohet pelegrinazhi i përvitshëm me rastin e festës së Abaz Aliut. Gazetari Ferdinand Samarxhi për Ora News tregon se qindra pelegrinë, kanë vërshuar drejt këtij vendi të shenjtë, për të kremtuar festën pranë teqesë së Abaz Aliut, vend i cili çdo v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:53.913Z

Bektashinjte feste ne Tomor

brbrMijera pelegrine nga e gjithe Shqiperia por dhe nga jashte kufirit i jane drejtuar malit te Tomorrit per ritin e pervitshem ne vendin e shenjte Kulmakut Gjate ketij rituali 5 ditor pelegrinet bejne kurban per nder te Abaz Aliut si dhe vizitojne vendet e shenjta te ketij mali Gjate ceremonise Ba

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:14.828Z

Pelegrinazhi në Tomorr, besimtarët bektashinj nisin festimet

Nëse duhet të shkosh në festën e Abaz Aliut, në malin e Tomorrit, kjo nuk mund të ketë kuptim pa flijimin e deles. "Therja e Kurbanit do të thotë se shpirti i kurbanit shkon lart, ndërsa mishi shpërndahet", shpjegohet riti i kësaj feste. Por një veçori tjetër e kësaj feste ë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama