Rezultate te kerkimit per termin: +Abdurrahim +Buza

Meta: total 66 / total_found 66 / time 0.000 / keyword[0] abdurrahim / docs[0] 251 / hits[0] 384 / keyword[1] buza / docs[1] 543 / hits[1] 792 /
Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

No Pic available
  • 2017-04-08

14 piktorë të soc-realizmit ekspozojnë në Documenta 14

Arti shqiptar gjatë soc-realizmit do të ketë një vend të vecantë në ekspozitën e arteve Bashkëkohore Documenta 14. Nëse prisnim të shihnim në këtë event të njohur të artit, emra të artistëve të rinj, përzgjedhja e kuratorit Adam Szymczyk të befason. Ai ka zgjedhur artistë që n

Burimi i dritës dhe mjeshtri
  • 2016-08-19

Burimi i dritës dhe mjeshtri

Në '97 kur Vlora ishte në luftë, një gazetar spanjoll në kërkim të lajmeve, hyri gabimisht në shtëpinë e tij. Agroni ia hapi derën me helmetë në kokë dhe penela në dorë. Po pikturonte, por pat harruar të hiqte helmetën që mbante në kokë, kur pikturonte në atë shtëpi gjithë

No Pic available
  • 2016-06-26

75 vjet më parë në Kosovë

(Misioni i Jashtëzakonshëm Shkollor) Ilir Hashorva “Kudo që vajtëm na pritën me gëzim e entuziazmë sikurse po u zbriste Perëndia nga qielltë,” – me këto fjalë fillon raporti i parë që Kryetari i Misionit të Jashtëzakonshëm për hapjen e shkollave dhe kurseve të gju

Sabri Arnauti: Matisse turko-shqiptar
  • 2016-05-22

Sabri Arnauti: Matisse turko-shqiptar

Disa vjet më parë udhëtoja drejt Stambollit bashkë me piktorin ballkanas Omer Kaleshi. Them ballkanas, pasi Omeri për nga familja dhe origjina është shqiptar: ai është rritur në një mjedis shqiptaro-maqedonas, kaloi rininë e tij në Shkup dhe studimet universitare në Stamboll, duk

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët
  • 2016-03-04

Duhet fond emergjence për veprat që ruhen nga familjarët

Historia e artit shqiptar nga vitet 1884-1944 vjen në një album realizuar nga Xhoan Guga…Piktura të panjohura të Abdurrahim Buzës, Kole Idromenos, Zef Kolombit, Andrea Kushit, Vangjush Mios, Ndoc Martinit, Androniqi Zengo Antoniut, Sadik Kacelit, Hasan Reçit etj., vijnë bri tabl

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës
  • 2016-03-02

Imazhe të pabotuara: Shekulli i shqiptarëve të pikturës

Botohet "Mjeshtërit e pikturës shqiptare në vitet 1883-1944", me autor Xhoan Guga, një përmbledhje e veprave të realizuara nga brezi i piktorëve, të cilët u shkolluan në akademitë më të mira europiane. Botimi përfshin veprat më përfaqësuese të këtyre piktorëve, të njohura nga p