Rezultate te kerkimit per termin: +Abdyli

Meta: total 225 / total_found 225 / time 0.011 / keyword[0] abdyli / docs[0] 225 / hits[0] 323 /
Të pathënat e familjes së Abdyl Frashërit: Nga Mithat Frashëri te historia vajzës së vetme
  • 2016-01-23

Të pathënat e familjes së Abdyl Frashërit: Nga Mithat Frashëri te historia vajzës së vetme

Nga Kastriot Bezati Abdyli, deri sa u bë 18 vjeç, e kaloi jetën në Frashër. Më 1857 shkoi në Janinë, ku jetoi më tepër se 20 vjet. Kur ishte 18 vjeç, me vdekjen e të atit, Abdyli mbeti kryetar i një familje me shumë frymë. Me preokupimin për mbajtjen e familjes së madhe , u mor me s

Si djali i Sami Frashërit themeloi  klubin e futbollit Galatasaray
  • 2016-01-22

Si djali i Sami Frashërit themeloi klubin e futbollit Galatasaray

Nga Kastriot Bezati Kush ishin pasardhësit e Sami Frashërit Samiu mësimet e para i mori në Teqen bektashiane të Frashërit. Më 1865 vendoset në Janinë, ku kreu gjimnazin grek Zosimea. Punoi për pak kohë në sekretarinë e Vilajetit të Janinës dhe, kur ishte 21 vjeç, më 1871, u vendos n

Të jetosh me ujin, drama e familjeve të përmbytura në Shijak
  • 2016-01-07

Të jetosh me ujin, drama e familjeve të përmbytura në Shijak

Shumë familje gjenden nën ujë në Shijak pas reshjeve të dendura të shiut. Ora News ka trokitur në shtepitë ku dalja e lumit Erzen nga shtrati ka shkatërruar çdo gjë , duke marrë me vete orenditë dhe gjëra me vlerë për familjet e Shijakut. Mes lotëve ata rrëfejnë dramën qe po perj

Vetëm në Turqi nuk lejohen shkollat shqipe
  • 2015-12-26

Vetëm në Turqi nuk lejohen shkollat shqipe

Intervistë me publicistin Gjovalin Gjeloshi Nga Fran Gjoka Autori në librin me publicistikë "Afër dhe Larg", ka shkruar dendur për problemet e arsimimit të fëmijëve të emigrantëve në gjuhën shqipe, për problemet e ruajtjes së gjuhës nëpër familjet shqiptare, interesin e pri

No Pic available
  • 2015-12-22

Dështimi i Protektoratit Amerikan dhe i copëtimit të Shqipërisë

Nga Ramiz Abdyli Në Konferencën e Paqes në Paris (1919-1920) disa shtete, fituese të Luftës së Parë Botërore (Franca, Britania dhe Italia), kundërshtuan Protektoratin Amerikan në trojet e pushtuara shqiptare nga Serbia dhe Greqia. Këto shtete kundërshtuan edhe Protektoratin Amerikan

Naim Frashëri, zani i përmallshëm i këndimit shqip
  • 2015-10-20

Naim Frashëri, zani i përmallshëm i këndimit shqip

Nga Albert Vataj Sot 115 vite më parë, më 20 tetor të vitit 1900, do të shuhej një prej poetëve më të zëshëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, atdhetari, mendimtar dhe veprimtar i përkushtuar i arsimit e i kulturës shqiptare, Naim Frashëri. Ai lindi më 25 maj 1846, në Frashë

Këshilli i “Pjetër Bogdanit” emëron anëtarin e vet, dyshime për shkelje (Dok)
  • 2015-09-18

Këshilli i “Pjetër Bogdanit” emëron anëtarin e vet, dyshime për shkelje (Dok)

Duket se Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” do të vazhdojë edhe më tutje të mbetet pa drejtor. Emërimi i drejtorit të ri të “Pjetër Bogdanit” Fazli Gajraku nga Këshilli Drejtues, e ka shqetësuar kan