Rezultate te kerkimit per termin: +Abetaren

Meta: total 267 / total_found 267 / time 0.000 / keyword[0] abetaren / docs[0] 267 / hits[0] 356 /
KËMBANAT E TRARËVE NDËRSHQIPTAR
  • 2018-08-10

KËMBANAT E TRARËVE NDËRSHQIPTAR

Nga Petrit KUÇANA Nuk është e rëndësishme nëse u zgjodh apo u vet-ofrua për të kumtuar lajmin e madh; Më 1 janar nuk do ketë më kufi me Kosovën. U duk si një përsëritje që Pandeli Majko, Ministër shteti për Diasporën, i bëri deklaratës së vitit të kaluar, por kësaj here u bë

No Pic available
  • 2017-07-01

Bledi Mane thyen rekordin: Ja sa herë ndezi të kuqen tek Mos i fol shoferit

Bledi Mane njihet për rebelizmin e tij dhe me anë të shkrimeve që publikon në faqen e tij në Facebook ka thumbur shumë figura të njohura publike. Shkrimet e tij kanë sjellë shumë reagime madje deri në kërcënime për jetën. Që Bledi Manes nuk ia ndjen të duket djali i mirë për syt

Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

Kostantin Kristoforidhi lexohet online
  • 2017-06-06

Kostantin Kristoforidhi lexohet online

Në 190-vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe përkthyesit Kostantin Kristoforidhi, Biblioteka Kombëtare fton publikun të njihet me editimin digjital të veprës Gjahu i malësorëvet, tregimin e parë të prozës artistike shqipe, shkruar nga autori në dy dialektet e shqipes, gegnisht dhe tosk

No Pic available
  • 2017-06-02

11-vjeçarja nga Elbasani: Nuk dua të lyp, dua të shkollohem

Dita e fëmijëve , 1 Qershori nuk vjen njëlloj tek të gjithë. Fiks Fare solli histori të shkëputura nga fëmijë që nuk mund ta festojnë festën e tyre si shumë të tjerë. Të gjithë kemi hasur me fëmijët e rrugës, të cilët për shkaqe nga më të ndryshmet duhet të lypin. Disa të

Poet i madh, njeri me gërmë të madhe
  • 2017-02-06

Poet i madh, njeri me gërmë të madhe

Nga Ymer Minxhozi I vura këtë titull këtyre shënimeve sepse nuk janë të shpeshta rastet kur talenti I madh të përputhet edhe me njeriun kaq popullor e mirëdashës, sic ishte Dritëroi. Bashkë me gazetarin e  njohur Xhevdet Shehu, para disa kohësh I bëmë një vizitë Dritëroit me

KËNDELLJA FOLKLORIKE E SHQIPTARËVE
  • 2017-01-22

KËNDELLJA FOLKLORIKE E SHQIPTARËVE

Petrit Kuçana U këndellën edhe njëherë shqiptarët në këtë fillim viti, krejt si i dehuri që u gjend para tre fakteve (gati) të pabesueshme dhe këtë këndellje smund ta bënte askush më mirë se Beogradi. Nëse muri në Mitrovicë u end ditën e natën muri dhe u prit ndonjë deklaratë