Rezultate te kerkimit per termin: +Abetarja

Meta: total 216 / total_found 216 / time 0.000 / keyword[0] abetarja / docs[0] 216 / hits[0] 458 /
No Pic available
  • 2017-11-28

Kosovë-Shqipëri, një gjuhë, por nuk merremi vesh!

Prej pothuajse një dekade në Ballkan ka dy shtete shqiptare, Shqipëria dhe Kosova. Por lidhjes shpirtërore mes dy vendeve nuk përgjigjet i njëjti bashkëpunim mes dy shteteve. Këtë e konfirmojnë edhe dy ambasadorë, ai i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi dhe ambasadori i Republikës

Historitë e shqiptarëve në Bukuresht
  • 2017-10-28

Historitë e shqiptarëve në Bukuresht

Në shekujt XVI dhe XVII, shumë shqiptarë dhe arumunë hynë në strukturat sociale, ushtarake dhe tregtare, duke u bërë më pas liderë politikë, ushtarakë dhe tregtarë në Rumani. Shqiptarët në historinë e këtij vendi nuk ishin thjesht barinj e tregtarë. Shumë arritën deri në shkall

No Pic available
  • 2017-09-05

Tekste shkollore pa pullë e pa kupon tatimor, ja si u shkel urdhëri i MAS

Vetëm pak ditë na ndajnë nga nisja e vitit shkollor 2017 2018 për arsimin parauniversitar dhe është koha kur prindër dhe nxënës, po bëhen gati, po blejnë librat. Emisioni investigative BOOM në RTV Ora News ka bërë një vëzhgim në disa shkolla të kryeqytetit, ku është konstatuar s

HEMINGWAY DHE BREZI I HUMBUR SHQIPTAR!
  • 2017-07-21

HEMINGWAY DHE BREZI I HUMBUR SHQIPTAR!

Dr. Bledar KURTI 21 Korriku është ditëlindja e shkrimtarit të madh amerikan Ernest Hemingway! Një komunitet i caktuar intelektualësh e dijnë fare mirë, por sa për informacion të gjerë, duhet përmendur që Papa Hemingway ka edhe një klub në Tiranë, Hemingway Club Tirana. Një klub jo v

No Pic available
  • 2016-10-23

Deklaratat në Beograd, Majko: Shqipëria të shpjegojë Kosovën

Ish-kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko tha se ka ekzistuar mos informimi mes Qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës se çfarë do të diskutohet në Beograd, e që sipas tij ky është problemi esencial. Në një intervistë për KosovaPress, Majko tha se nëse Kosova dhe Shqipëria do të s

No Pic available
  • 2016-09-12

Një ditë para nisjes së shkollës, mangësi të abetares, matematikës, anglishtes

Ditën e martë, nxënësit do të ulen në bankat e shkollës për të nisur vitin e ri shkollor, por ende nuk janë të kompletuar me të gjithë tekstet. Në treg mungojnë botimet si abetarja, anglishtja dhe matematika. Pyetur për këtë cështje, burimet zyrare të Ministrisë së Arsimit tha

No Pic available
  • 2016-09-01

Në librari mungesa të abetares dhe lëndëve shkencore

Dy javë nga nisja e vitit të ri shkollor, libraritë e kryeqyteti nuk janë të pajisura me të gjithë tekstet shkollore.Pas një vëzhgimi të Ora News u konstatua se mungesa të theksuara kishte në treg për abetare, matematikë  dhe në tërsi të lëndëve shkencore. Për këtë situatë t