Rezultate te kerkimit per termin: +Academia

Meta: total 37 / total_found 37 / time 0.000 / keyword[0] academia / docs[0] 37 / hits[0] 47 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Mposhti sëmundjen dhe u kthye në legjendë: 30 kuriozitete në 30-vjetorin e Messi-t

Lionel Andrés Leo Messi ka lindur më 24 qershor 1987. Lindur dhe rritur në qendër të Argjentinës me prindërit e tij Jorge dhe Celia, dhe vëllezërit e motrat e tij: Maria, Matias dhe Rodrigo. Ai filloi të takonte Antonella Roccuzzo në vitin 2008. Ai dhe Antonella kanë dy djem, Mateo dhe T

Injac Zamputi, themeluesi i diplomatikes shqiptare
  • 2016-04-29

Injac Zamputi, themeluesi i diplomatikes shqiptare

Kush ishte jezuiti, që qëmtoi dokumente me vlerë për Shqipërinë. Prof.dr. Aurel Plasari në njW shkrim në "Panorama' hedh dritë mbi fugurën e Injac Zamputti, krahu i djathtë i Mjedës në themelimin e "Akademisë Albanologjike Saverjane" në 1937. Injac Zamputi Prof.dr. AUREL PLASARI E

Alida Hisku tha të vërtetën, vetë Enveri u vu në dijeni për përdhunimet nga anëtarë të Partisë së të gjitha niveleve
  • 2015-11-04

Alida Hisku tha të vërtetën, vetë Enveri u vu në dijeni për përdhunimet nga anëtarë të Partisë së të gjitha niveleve

Alida Hisku tha të vërtetën; gjatë regjimit komunist gratë ishin viktima të dhunës seksuale sistematike prej atyre që mbroheshin nga pushteti i Partisë: në fshatra, burgje dhe kryeqytet. Të gjitha gratë ishin vulnerabël ndaj dhunës seksuale dhe një numër i madh prej tyre u bënë

Mehmet Pushtuesi, rrugëtimi plot mistere i një pikture
  • 2014-07-07

Mehmet Pushtuesi, rrugëtimi plot mistere i një pikture

Artan Shabani/ Drejtori i Galerisë së Arteve në një rrëfim për Venecian dhe Xhentile Belinin, piktorin e famshëm venecian që realizoi pikturën e Mehmet Pushtuesit, historia e të cilit tregohet në romanin Portreti i Belinit që Shtëpia Botuese Saras sapo ka hedhur në treg  Alda Bardhyli

No Pic available
  • 2014-06-09

Këta anti-reformatorë cinikë të arsimit të lartë

Debati mbi reformimin e arsimit të lartë ka dominuar javët e fundit hapësirën publike dhe vëmendjen mediatike në vendin tonë. Për vetë rëndësinë që ka arsimi i lartë në jetën e shoqërisë dhe në kushte

No Pic available
  • 2014-03-12

Gjithçka për këto zonja dhe zotërinj

65 artistë ndërkombëtarë prezantohen në Galerinë Kombëtare të Arteve Videot e 65 artistëve nga e gjithë bota, mes të cilëve dhe tre artistëve shqiptarë Anri Sala, Jakup Ferri dhe Alban Muja, do të shfaqen në sallën e Galerisë Kombëtare të Arteve deri më 20 mars nën kurimin e Fa

No Pic available
  • 2013-06-07

Specat, kanë më shumëvitaminë C se limoni

TIRANE - Speci i kuq, i verdhë, i shkurtër me mish ose speci i vogël djegës janë pjesë përbërëse e çdo kuzhine. Specat janë përbërës të domosdoshëm edhe të menysë vegjetariane, por edhe shumë ushqimeve m