Rezultate te kerkimit per termin: +Adn

Total: 2561
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.997Z

ADN, nxjerr të “pafajshëm” Tufën

07/07/2011  Rezultatet e ekspertizës të kodit gjenetik përputhen 90% por jo maksimalisht Vrasja e Mirit të Xhikes “rikthen hetimet në pikën 0” TIRANE-Ekspertiza e ADN-së, duket se ka shpëtuar nga burgimi i përjetshëm të pandehurin Lavdërim Tufa, i cili cilësohet nga Prokur

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:26.692Z

Institucioni per analizat e ADN

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe FBI-ja forcojnë institucionin e forensikës në Kosovë, duke instaluar platformën e bazës së të dhënave për ADN-në, “Codis”. Kjo do të thotë se të gjitha analizat e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.148Z

Emigrantët, ADN për bashkimin familjar

Emigrantët tanë në Itali do të bëjnë ADN për të bërë ribashkimin familjar. Kjo në rast se ata e kanë të pamundur të plotësojnë dokumentacionin përkatës. Komisioni i Çështjeve Kushtetuese të Dhomës së Deputetëve në shtetin fqinj, ku numërohen rreth 474 mijë emigr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.372Z

ADN, ndihmë në zbulimin e sëmundjeve

Çfarë lloj sëmundjesh mund të gjenden në ADN? Pyetje të ngjashme u bëjnë konsumatorëve disa firma që ofrojnë analiza gjenetike për të përcaktuar nëse një person ndodhet në rrezik për t’u prekur nga diabeti, sëmundje të zemrës e probleme të tjera shëndetësore, por gjithnjë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.377Z

Britanikja: ADN nxjerr Tufën fajtor

07/12/2004  TIRANË– Një eksperte britanike i jep fund dilemës së ADN-së për të pandehurin Lavdërim Tufa. Eshtë në shkallën superiore e provuar nga analiza shkencore, se i dyshuari është autori i ngjarjes së 29 marsit të vitit të shkuar në "Kartodrom 2000", ku u vra Fatmi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:44.392Z

Studimi: Të martuarit kanë ADN të ngjashme

Bashkëshortët dhe bashkëshortet e tyre janë më të ngjashëm me njëri-tjetrin sesa mund të mendohej nga aspekti rastësor, shprehet një studim i ri. Shkencëtarët e sjelljeve kanë krahasuar ADN-në e 800 çifteve të martuara me atë të njerëzve të bashkuar rastësisht për një studim.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.120Z

Rindërtimi i plotë i ADN-së

Deri në fundin e këtij viti, shkencëtarët mund të arrijnë të krijojnë një genom krejtësisht artificial të majasë. Ky zhvillim i shpejtë i inxhinierisë gjenetike mund të çojë një ditë drejt krijimit të organizmave shumë më komplekse, madje edhe të vetë njerëzve. Shkencëtarë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama