Rezultate te kerkimit per termin: +Ada

Meta: total 1000 / total_found 1866 / time 0.001 / keyword[0] ada / docs[0] 1866 / hits[0] 3503 /
No Pic available
  • 2019-03-24

Historia e Adës, që nuk e fali tradhtinë

Ada ishte një grua e jashtëzakonshme, që u fut në rrugën e zbulimit në vitin 1931 dhe gjatë 20 viteve zgjodhi me sukses shumë probleme të zbulimit. Gjatë kësaj periudhe ajo shkoi në shumë vende të botës dhe u takua me shumë agjentë zbulimi. Por, nëse sheh dosjen e saj, bashkëpunim

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj
  • 2019-03-12

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rodolfo dhe Marcello qëndrojnë në shtëpi duke punuar dhe vjen njëri nga të rinjtë, muzikanti Schaunard, i cili ka fituar para dhe ata vendosin për të ngrënë në një restorant aty pranë. Poeti Rodolfo

Meksikë, shpërthen vullkani Popocatepetl, reja e hirit arrin 2 km (Video)
  • 2018-12-16

Meksikë, shpërthen vullkani Popocatepetl, reja e hirit arrin 2 km (Video)

Vullkani aktiv, Popocatepetl, që ndodhet në Meksikën Qendrore, ka shpërthyer të shtunën në mbrëmje, duke bërë që masivi i hirit të arrijë deri në dy kilometra në ajër, me renë e tymit që është duke lëvizur në drejtimin verilindor. Video nga shpërthimi tregojnë një zhurmë t

Akuza për seksizëm në ceremoninë e Topit të Artë (Video)
  • 2018-12-05

Akuza për seksizëm në ceremoninë e Topit të Artë (Video)

DJ i njohur francez, Martin Solveig ka kërkuar ndjesë, ndërkohë që ka mbetur i befasuar nga furia e reagimeve në botën online, pasi i kërkoi si pa të keq fitueses së parë të Topit të Artë për femra, Ada Hegerberg, nëse mundej të bënte një twerk (tundje të pasmesh) drejtpërdrejt

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit
  • 2018-10-29

The Guardian, për Tiranën: Kryeqyteti kozmopolitan i Ballkanit

Tirana ka zënë sërish vend në faqet e mediave botërore, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj. Për të dytën herë në harkun e një kohe të shkurtër, prestigjiozja britanike The Guardian i ka kushtuar nj

Sagrada Familia, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)
  • 2018-10-19

Sagrada Familia, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)

Sagrada Familia, simboli i Barcelonës dhe një nga monumentet më të famshme në botë, do të duhet të paguajë rreth 36 milionë euro qytetit, sepse kurrë nuk ka qenë në përputhje me lejet e ndërtimit. Shuma do të shlyhet për dhjetë vjet dhe do të përdoret për të financuar infrastru

Ish-kryeministri francez, kandidat për kryetar bashkie të Barcelonës
  • 2018-09-28

Ish-kryeministri francez, kandidat për kryetar bashkie të Barcelonës

Manuel Valls, ish-ministri francez, kryeministër gjatë presidencës Hollande, shpalli kandidaturën e tij për kryetar të Barcelonës në zgjedhjet e 26 majit 2019. “Unë dua të jem kryetari i ardhshëm i Barcelonës,” tha ai në gjuhën katalanase në Qendrën e Kulturës Bashkëkoh