Rezultate te kerkimit per termin: +Afarizmi

Meta: total 39 / total_found 39 / time 0.000 / keyword[0] afarizmi / docs[0] 39 / hits[0] 56 /
Nënshkruhet marrëveshja për zbatimin përfundimtar e Ligjit për falje të borxheve
  • 2016-03-07

Nënshkruhet marrëveshja për zbatimin përfundimtar e Ligjit për falje të borxheve

Përkundër faktit se tërë afarizmi i furnizimit dhe shërbimet e konsumatorëve duke përfshirë edhe bazat aktive të shënimeve të konsumatorëve të energjisë elektrike janë në KEDS/KESCO, KEK deri tani kishte përmbushur të gjitha kërkesat ligjore që dalin nga Ligji për falje të bor

Shënohet rritje e lehtë e bruto prodhimit vendor
  • 2015-08-21

Shënohet rritje e lehtë e bruto prodhimit vendor

Bruto prodhimi vendor (BPV) në tremujorin e parë të këtij viti (TM1 - 2015) shënon një rritje reale për 0.22% në krahasim me TM1 të vitit paraprak, ka bërë të ditur Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), e cila ka publikuar "Bruto produktin vendor (BPV) në baza tremujore sipas akt

Bruto produkti vendor shënon rritje për 3.3%
  • 2015-06-11

Bruto produkti vendor shënon rritje për 3.3%

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë të ditur se bruto prodhimi vendor (BPV) në tremujorin e katërt të vitit të kaluar (TM4-2014) shënon rritje reale për 3.3% në krahasim me TM4 të vitit 2013. Sipas publikimit të ASK-së, rritja reale e BPV-së sipas aktiviteteve ekonomike

Qasja e vështirë në financa, goditje e rëndë për bizneset
  • 2015-04-26

Qasja e vështirë në financa, goditje e rëndë për bizneset

Mungesa e financave dhe vështirësitë në marrjen e kredive po i godasin rëndë bizneset, duke ua vështirësuar punën dhe zhvillimin. Situata aktuale e bizneseve është përkeqësuar edhe më tej në tremujorin e parë të vitit 2015 për të gjithë sektorët, krahasuar me tremujorin e vitit

Çmimi i naftës nuk ndalet, një litër 177 lekë
  • 2015-04-21

Çmimi i naftës nuk ndalet, një litër 177 lekë

Çmimi me pakicë i një litri naftë u shit dje me 177 lekë, nga 174 lekë që ishte ditën e shtunë. Tani kur politika dhe opinioni publik kanë spostuar vëmendjen te dekriminalizimi dhe te zgjedhjet lokale, tregu i karburanteve po aplikon strategjinë e rritjes së çmimeve edhe kur arsyet mu

BERZH: Ekonomia gri pengesa kryesore për bizneset në Kosovë
  • 2015-04-09

BERZH: Ekonomia gri pengesa kryesore për bizneset në Kosovë

Gara nga ekonomia gri, problemet me furnizim me energji elektrike dhe praktikat korruptive janë identifikuar tri pengesat kryesore për të bërë biznes në Kosovë sipas një analize të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, (BERZH). Lajmi është bërë i ditur nga banka në fjalë p

Industria e naftës, rënie 16 % nga çmimet e ulëta
  • 2015-04-03

Industria e naftës, rënie 16 % nga çmimet e ulëta

Çmimet e ulëta të naftës duket se kanë dhënë jo pak efekte negative në ekonominë vendase. Industria nxjerrëse si motori kryesor i eksporteve dhe rritjes ekonomike në vend ka shënuar ulje gjatë tremujorit të fundit të vitit 2014. Sipas të dhënave të INSTAT-it, afarizmi në industri